۹۰ درصد قزاق‌های عضو داعش از عملکرد خود پشیمان هستند

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «نورلان ایرمک بایف» وزیر امور دینی و جامعه شهروندی قزاقستان گفت: ۹۰ درصد شهروندان قزاق عضو داعش در سوریه از اقدامات خویش سخت پشیمان هستند.

ایرمک بایف افزود: شهروندان قزاقستان با انگیزه های مختلف به سوریه و عراق سفر کرده اند اما اکثر این افراد به طور کلی از ارزش های اسلامی و اصول دینی اطلاع دقیقی ندارند.

وی در ادامه گفت: در قزاقستان تمام شرایط برای اطلاع از ادیان و فرقه ها وجود دارد و اماکنی نیز برای این عبادت آزادانه موجود است.

وزیر امور دینی قزاقستان اضافه کرد: با توجه به شرایط مناسب مذهبی و دینی کشور عده ای از شهروندان افراطی به سوریه و عراق به عضویت گروههای تروریستی ملحق شده اند که این موضوع با قوانین ما در تناقض می‌باشد.

ایرمک بایف در ادامه تصریح کرد: طبق قوانین قزاقستان افرادی که به گروههای افراطی ملحق شوند از تابعیت این کشور خارج خواهند شد.

این مقام ارشد امور دینی قزاقستان با اشاره به اینکه هر انسان قبل از پیوستن به این گروه های افراطی باید در مورد سرنوشت خود و خانواده خود بیاندیشد، افزود: ۹۰ درصد کسانی که به سوریه رفته اند، از این اقدام پشیمان هستند.

وزیر امور دینی قزاقستان در پایان گفت: تعدادی از شهروندان قزاقستان در درگیرهای سوریه و عراق کشته شده اند و تعدادی دیگر نیز که قصد برگشت به کشور را داشته باشند در انتظار آنها حبس قرار دارد.

این مسئول امور دینی قزاقستان گفت: این روند یک فاجعه انسانی است و برای هر فردی بهتر مکان زندگی زادگاه خود می‌باشد.

سخنان این مقام قزاق در حالی است که طبق اطلاعات رسمی در حدود ۵ هزار شهروند آسیای مرکزی و روسیه در گروههای افراطی از جمله داعش حضور دارند.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *