هدف ناتو نفوذ در آسیای مرکزی است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «والری سمیرنیک‌اف» معاون دبیر کل سازمان پیمان امنیت جمعی گفت: ناتو می‌خواهد به طور مستقل سیاست خود را در آسیای مرکزی اجرا کند.

وی در این زمینه افزود: اگرچه از سال ۲۰۰۴ رؤسای جمهور کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی پیشنهادات خود را به ناتو در مورد همکاری‌ در بخش‌های مختلف ارائه کردند اما هنوز هیچ پاسخی داده نشده است.

سمیرنیک‌اف در ادامه گفت: سازمان پیمان امنیت جمعی به دلیل عدم برنامه های مشخص ناتو در منطقه هنوز نتوانسته با این سازمان همکاری کند.

وی گفت: این در حالی است که سازمان ما با بسیاری از سازمان‌های بین المللی از جمله سازمان ملل و سازمان امنیت و همکاری اروپا در مسائل امنیتی همکاری‌های خوبی دارد.

سمیرنیک‌اف با اشاره به اینکه سازمان پیمان امنیت جمعی همچنین با سازمان همکاری شانگهای و اتحادیه کشورهای مستقل مشترک المنافع همکاری دارد، افزود: این سازمان از تهدیدات و چالش‌هایی که در حال حاضر در جهان و منطقه وجود دارند، به خوبی آگاه است و می‌داند که با این چالش‌ها چگونه مقابله کند.

معاون دبیر کل سازمان پیمان امنیت جمعی ادامه داد: روسیه این موضوع را در سطوح مختلف از جمله در سطح رؤسای جمهور و دبیر کل ناتو مطرح کرد اما به نظر می‌رسد که ناتو می‌خواهد به طور مستقل به ویژه در آسیای مرکزی سیاست خود را عملی کند.

وی تصریح کرد: ناتو نمی‌خواهد که به طور مشترک با تهدیدات و چالش‌های فراملی مقابله کند از این رو آنها از دیگر سازمان‌ها فاصله می‌گیرند و می‌خواهند مشکلات را در چارچوب روابط دوجانبه حل و فصل کنند.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *