سفر جان مک‌کین به اسلام‌آباد برای دلجویی از پاکستان

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، سناتور «جان مک‌کین» رئیس کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا در آستانه بازبینی راهبرد واشنگتن در قبال افغانستان به اسلام‌آباد سفر کرد.

مک‌کین در جریان این سفر با سرتاج عزیز، عالی‌ترین مقام سیاست خارجی پاکستان و همچنین فرمانده ارتش این کشور دیدار کرد.

قمرجاوید باجواه فرمانده ارتش پاکستان ضمن استقبال از مک‌کین درباره مسائل مهم منطقه به ویژه افغانستان و ادامه همکاری برای مبارزه با تروریسم با وی به تبادل نظر پرداخت.

به گزارش دیلی پاکستان، وی افزود: پاکستان با وجود تمام مشکلات نقش خود را برای برقراری امنیت در منطقه ایفا می‌کند.

باجواه تأکید کرد: پاکستان به تلاش خود برای ایجاد صلح در افغانستان ادامه خواهد داد و امنیت مرز مشترک را تأمین خواهد کرد.

این سخنان قمر جاوید باجواه در حالی مطرح می‌شود که ارتش پاکستان ۲۶۰۰ کیلومتر از مرز مشترک با افغانستان را حصارکشی کرده است.

سناتور آمریکایی پس از این دیدار، در مصاحبه‌ای اظهار کرد: روابط ما شاید بیش از هر زمان دیگری از اهمیت برخوردار است.

مک‌کین که در این سفر با برخی دیگر از سناتورهای آمریکایی نظیر «لیندزی گراهام»، «الیزابت وارن» و «شلدون وایتهاوس» همراه بود، تاکید کرد: ما بدون همکاری پاکستان نمی‌توانیم در این منطقه صلح داشته باشیم.

در همین حال سرتاج عزیز اظهار کرد: شراکت میان پاکستان و آمریکا برای تحقق صلح و ثبات در منطقه بسیار ضروری است.

چندی پیش آمریکا نام سید «صلاح الدین» رهبر گروه حزب المجاهدین را به لیست سیاه تروریست‌ها اضافه کرد که این موضوع اعتراض وزیر کشور پاکستان را در پی داشت.
«چودهری‌نثار‌علی‌خان» وزیر کشور پاکستان اعلام کرد: متأسف هستم که آمریکایی‌ها مانند هند با پاکستان برخورد می‌کنند.
خان تأکید کرد: به نظر می‌رسد پایمال شدن حقوق مردم کشمیر و ظلم ستم نیروهای ارتش هند هیچ اهمیتی برای آمریکایی‌ها ندارد.
در عملیات‌های اخیر ارتش هند «احمد بت» رهبر گروه حزب المجاهدین که به جای «برهان وانی» سرپرستی جنبش آزادی‌خواه این منطقه را به عهده گرفته بود کشته شد.
این خبر در حالی انتشار یافته که مقامات آمریکایی موضوع پایان یافتن اتحاد استراتژیک با پاکستان را در کنگره این کشور مطرح و خواستار قطع کمک مالی و نظامی به اسلام‌آباد شدند.
کارشناسان پاکستانی معتقد هستند که آمریکا نمی‌تواند بدون کمک پاکستان به اهداف خود در منطقه و افغانستان برسد با این وجود سیاست چماق و هویج را در قبال این کشور پیش گرفته تا با دادن امتیاز کم بتواند اسلام‌آباد را با خود همراه کند.
به گفته این کارشناسان سفر سناتور جان مک‌کین به پاکستان نوعی دلجویی از این کشور در قبال ناراحتی از گسترش روابط با هند و تروریسم دانستن مبارزان کشمیری است.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *