اشرف غنی: روابط دوستانه افغانستان با ایران تثبیت شده است

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، «محمد اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان در نشست خبری با اشاره به موضوع مدیریت منابع آبی افغانستان اظهار داشت: آب آبرو و عزت ماست و با مدیریت صحیح ، ۱۸میلیون متر مکعب آب‌های افغانستان را مهار خواهیم کرد.

وی به اظهارات اخیر  «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران، گفت: در مورد گفته‌های رییس جمهوری ایران در مورد سدهای افغانستان، تعبیرهای مختلفی صورت گرفته اما طرح دوستی طولانی مدت ما با ایران ایجاد شده است.

غنی با بیان اینکه آب بعد از موقعیت جغرافیایی، دومین سرمایه ملی ماست، وعده داد: بعد از تکمیل سدهای «سلما» و «کجکی»، همه سدهای عمده افغانستان تکمیل خواهد شد.

وی افزود: توجه دولت وحدت ملی بر تولید برق داخلی است در حالی که در دولت گذشته بر ادامه واردات برق تا ۱۰ سال آینده تاکید شده بود.

رییس جمهور افغانستان به موضوع تشکیل ائتلاف نجات افغانستان نیز اشاره کرد و گفت: وقتی که آدم می‌خواهد سهم بگیرد باید سهم مثبت بگیرد تقاضایم از تمام اقشار سیاسی این است که وقتی به صلح و ثبات رسیدیم ، انتقاد داشته باشیم.

وی در این نشست با تاکید بر اینکه به دنبال ساختن حزب نیست، گفت: افغانستان جای انحصار نیست. انحصار زمانی صورت می‌گیرد که دولت مقتدری وجود داشته باشد نظام افغانستان نظام مشروع است و قابل انحصار نیست.

رییس جمهور افغانستان تاکید کرد: هیچ وقت در تاریخ افغانستان تصمیم‌ها به صورت جمعی صورت نگرفته اما امروز این اتفاق می‌افتد.

غنی خاطر نشان ساخت: هرکس که به صحنه سیاسی گام می‌گذارد باید دارایی خویش را ثبت کند.

وی با بیان اینکه انتخابات باید برگزار شود، گفت: جدول زمانی انتخابات تعیین شده و جلسات برگزار می شود تا ضرورت های کمیسیون انتخابات تامین گردد.

رییس جمهور افغانستان در مورد صلح با طالبان و دیگر شبکه‌های تروریستی گفت: در قدم نخست ما خواستار صلح با دولت پاکستان و بعد صلح با طالبان هستیم پاکستان برای وصل شدن به آسیای میانه به افغانستان نیاز دارد.

وی خطاب به طالبان گفت: وقت ندارید، بروید یک ساعت بگیرید. کسانی که که فرزندان ما را در نماز به شهادت می‌رساند باید پاسخگو باشند.

غنی گفت: نیروهای هوایی افغانستان در سال ۲۰۱۸ با جنگنده‌های آمریکایی مجهز خواهد شد و تا سال ۲۰۲۰ نیروهای هوایی افغانسان تکمیل خواهد شد.

رییس جمهور افغانستان با اشاره به کاهش ۳۰ درصدی تلفات نیروهای امنیتی، گفت: نیروهای امنیتی در ۶ ماه گذشته کمترین تلفات را نسبت به سال گذشته داشته است.

 وی به واکنش های برخی جریانات در خصوص توافق دولت با پاکستان اشاره کرد و گفت: تا حال با پاکستان به هیچ توافقی نرسیدیم و در سفر به تاجیکستان با نخست وزیر پاکستان در مورد خط دیورند گفتگو نکرده‌ام.

غنی گفت: اما باید با پاکستان به صلح برسیم زیرا اگر این اتفاق نیفتد امروز که ۲ پرچم سفید و سیاه  در افغانستان بلند است، یک پرچم دیگر نیز اضافه خواهد شد.

رئیس جمهور افغانستان با اشاره به موضوع سرپرستی سازمان‌های دولتی گفت: تا ۶ ماه آینده باید مشکل سرپرستی در تمام سازمان‌های دولتی حل شود . در این مورد مشورت‌هایی ضرورت است.

 غنی با بیان اینکه در آینده نزدیک به ازبکستان سفر می‌کند، ابراز داشت: «آقینه» به یکی از مهمترین بندرهای افغانستان مبدل شده است، سفر ما به ازبکستان، راه خط آهن این کشور به افغانستان را به طور  مستقیم باز می‌کند.

وی در مورد دستاوردهای سفر اخیرش گفت: ولایت‌های شمال، شمال غربی و غربی افغانستان در قدم نخست متاثر از نتیجه‌ سفرهای من به سه کشور آسیایی خواهد بود. ازبکستان و تاجیکستان آماده شده‌اند که مقدار زیادی برق را در اختیار افغانستان قرار بدهند.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *