مهم‌ترین رویدادهایی امنیتی امروز افغانستان

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، اسارت ۸ سرباز ارتش در «بادغیس»، کشته شدن شاعر محلی در «ننگرهار»، بازداشت ۳ آدم ربا، حمله جنگنده‌های آمریکا به مدرسه دخترانه در «قندوزم و کشته شدن ۴ پلیس در «فراه» مهم‌ترین رویدادهای امنیتی ۲۴ تیرماه افغانستان است.

 

طالبان ۸ سرباز ارتش را در «بادغیس» به اسارت گرفتند

افراد وابسته به گروه طالبان شب گذشته در شهرستان آب‌کمری ولایت بادغیس ۷ سرباز ارتش را به اسارت گرفته‌اند.

به گزارش فارس، شماری از منابع محلی در بادغیس و شاهدان عینی گفته اند: طالبان شب گذشته در این  شهرستان بدون درگیری یک پاسگاه ارتش را تصرف کردند و سپس ۷ سرباز را با خودشان برده‌اند. افراد وابسته به طالبان جنگ‌افزارهای آنها را نیز با خودشان برده‌اند.

«ظاهر بهاند»، سخنگوی والی بادغیس وقوع این رویداد را تایید کرد، اما گفت که طالبان تنها ۲ سرباز ارتش را به اسارت گرفته‌اند.

۷ غیرنظامی در جلال آباد زخمی‌ شده‌اند

به گزارش فارس، بر اثر انفجار در شهر جلال آباد مرکز ولایت ننگرهار ۷ غیر نظامی از جمله زنان و کودکان زخمی شده‌‌اند.

شاعر افغانستانی و همراهش در «ننگرهار» کشته شدند

«عصمت‌الله بشری» شاعر محلی در ولایت ننگرهار به همراه یکی از همراهانش در منطقه «بازار کهنه»ایین ولایت بدست افراد مسلح ناشناس کشته شد.

افراد مسلح ناشناس در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان ۲ غیر نظامی را با شلیک گلوله کشته‌اند. مقام‌های محلی ننگرهار می‌گویند یکی از کشته‌شدگان عصمت‌الله بشری، یک شاعر محلی است. این ۲ نفر رو گذشته در منطقه «بازار کهنه» شهرستان «خوگیانی» ننگرهار هدف قرار گرفته‌اند.

به گزارش فارس، «عطاءالله خوگیانی»، سخنگوی والی ننگرهار گفت که به این افراد با تپانچه مجهز به صداخفه‌کن شلیک شد و شلیک‌کنندگان موفق شدند از محل فرار کنند.

هنوز انگیزه قتل این شاعر و همراهش مشخص نیست و همچنین روشن نشده که چه کسی یا گروهی این حمله را انجام داده است.

١٩ تن از طالبان در «فاریاب» کشته و زخمى شدند

والی فاریاب از کشته و زخمی شدن ۱۹ تن از طالبان در شهرستان‌های «شیرین تگاب» و «قیصار» خبر داد.

«عبدالکریم یورش» مسوول مطبوعاتی پلیس فاریاب گفت: در درگیری که عصر روز گذشته در منطقه «چیچکتوی» شهرستان قیصار صورت گرفت  ۱۱ تن از طالبان کشته، ۳ تن زخمی شده‌اند و یک پوسته پلیس که قبلا سقوط کرده بود دوباره به دست نیروهای امنیتی افتاد.

وی افزود: این تعداد طالبان زمانی کشته و زخمی شدند که نیروهای امنیتی و خیزش مردمی به فرماندهی «نظام الدین قیصار» عملیاتی را به  مواضع طالبان به راه انداختند و جسد ۵ تن از طالبان با سلاح و مهمات در میدان جنگ باقی مانده است.

۳ آدم ربا در «ننگرهار» بازداشت  شدند

 ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که طی عملیاتی یک گروه ۳ نفری آدم ربا را به سرگروهی «میرآغا» فرزند «عبدالغفور» همراه با ۲ تن از همکارانش از منطقه «شیخ مصری» شهرستان «سرخرود» ولایت «ننگرهار»، روز پنج‌شنبه گذشته بازداشت کرده است.

به گزارش فارس، در این اطلاعیه آمده است که «نورالله» فرزند «امیر جان» و «نورالله» فرزند «داد الله» عضو این گروه آدم رباها بوده‌ که به جرم‌های خود نیز اعتراف کرده‌اند.

سیلاب در «پروان» خسارات هنگفت مالى برجا گذاشت

به گزارش فارس، سیلاب‌ها در شهرستان «سرخ پارساى» ولایت «پروان»، خسارات هنگفت مالى به بار آورده؛ اما تلفات انسانى ندارد.

منازعه مسلحانه بین ۲ خانواده در کابل ۳ کشته و زخمى بر جا گذاشت

در نتیجه تیراندازی دو خانواده در منطقه «قرغه» ولایت کابل ۲ تن کشته و یک تن دیگر زخمی شده است.

بر اثر حمله طالبان بر یک پاسگاه پلیس در فراه ۲پلیس کشته و زخمی شدند

 به گزارش فارس، مقام‌های محلی ولایت فراه می‌گویند که شب گذشته گروه طالبان بر یک پاسگاه پلیس حمله کردند که در نتیجه‌ آن یک پلیس کشته و ۱ تن دیگر زخمی شده است.

«اقبال باهر»، سخنگوی فرماندهی پلیس «فراه» گفت که گروه طالبان شب گذشته به پاسگاه امنیتی در روستای «تینگ» شهرستان «پشت‌رود» هجوم آورده و با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

باهر گفت که این درگیری از ساعت ۱۲ شب گذشته تا ۵ صبح امروز شنبه( ۲۴ تیرماه) ادامه داشت.

۴ پلیس در درگیری با طالبان در زابل کشته شدند

به گزارش فارس، بر اثر درگیری میان نیروهای امنیتی و شورشیان طالب در ولایت زابل، ۴ پلیس کشته شده‌اند.

مسئولان امنیتی ولایت زابل با تأیید این خبر گفته‌اند، در این درگیری یک پلیس دیگر زخمی شده است. در این درگیری به گروه طالبان نیز تلفات وارد شده، اما آمار دقیق در این زمینه وجود ندارد.

مسئولان امنیتی زابل امروز شنبه گفته‌اند، این درگیری در نزدیکی شهر قلات مرکز این ولایت رخ داده است.

حمله وحشیانه جنگنده‌های آمریکا به مدرسه دخترانه در قندوز

حمله هوایی آمریکا به برخی منازل مسکونی و یک مدرسه دخترانه در ولایت قندوز در شمال افغانستان تعدادی کشته و زخمی برجا گذاشت.

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، برخی از منابع محلی افغان اعلام کردند که حمله هوایی جنگنده‌های آمریکایی به مناطق مسکونی و مدرسه دخترانه در منطقه «بندرخان‌آباد» ولایت قندوز در شمال افغانستان شب گذشته صورت گرفته است.

تاکنون منابع رسمی و یا مقامات افغان آمار دقیقی از تلفات غیرنظامیان افغان در این حملات ارائه نکرده‌اند اما سخنگوی طالبان مدعی شده که تعداد بسیاری از غیرنظامیان در این حملات کشته و زخمی شده‌اند.

کشته شدن ۳ طالب و زخمی شدن ۵ تن دیگر در درگیری با نیروهای امنیتی در «فراه»

بامداد امروز طالبان به پاسگاه امنیتی در روستای «تینگ» شهرستان پشت رود ولایت فراه حمله تهاجمی کردند که در نتیجه آن ۳ تن از طالبان کشته و ۵ تن دیگرشان نیز زخمی شده‌اند.

«اقبال باهر» سخنگوی پلیس ولایت فراه به خبرگزاری فارس گفت ، بامداد امروز طالبان به پاسگاه امنیتی حمله کردند که با مقاومت نیروهای امنیتی مواجه شده ودراین درگیری ۳ تن از طالبان کشته و ۵ تن دیگرشان زخمی شده‌اند .

وی افزود: در این درگیری تنها یک پلیس جان خود را از دست داده است و یک تن دیگر نیز زخمی شده است.

شورای ولایتی «فراه» هم در این اواخر از حملات گسترده طالبان و از ناامنی‌ها در این ولایت ابراز نگرانی می‌کنند.

واژگون شدن خودروی عروسى یک کشته و ۳ زخمى برجای گذاشت

بر اثر واژگون شدن خودروی گل زده عروسى در شهرستان «سالنگ» ولایت «پروان»، یک تن جان باخت و ۴ تن از جمله عروس زخمی شده‌اند.

۲ تن به گونه مرموزی در ولایت هرات کشته شدند

«عبدالاحد ولی زاده» سخنگوی فرماندهی پلیس هرات با تأیید این رویداد گفت اجساد این افراد شب گذشته توسط ساکنان محل پیدا شده بود.

وی اضافه کرد: جسدها توسط پلیس به بیمارستان هرات منتقل شده و بررسی‌ها برای شناسایی این افراد آغاز شده است.

یکی از افراد کشته شده از ساکنان شهرستان «انجیل» و یک تن دیگر از افراد ناحیه هشتم شهر هرات بودند. علت و انگیزه این رویداد تا کنون مشخص نشده است. اخیراً آمار ترور در هرات بالا رفته و مردم این شهر را نگران کرده است. 

کشته شدن ۶ غیر نظامی در حمله نظامیان خارجی در «ارزگان»

در حمله هوائی و زمینی نظامیان خارجی و افغان در مرکز ولایت ارزگان ۶ نفر کشته و ۱۴ تن دیگر زخمی شدند که زخمی ها به بیمارستان انتقال داده شده‌اند.

«اجمل وصال» خبرنگار محلی در ولایت «ارزگان» گفت که این حمله شب گذشته در منطقه «سجاول» انجام شده که در آن ۱۸ تن از گروه تروریستی طالبان کشته و ۵ تن از فرماندهان آنان دستگیر شدند.

وصال گفت که در بین کشته شدگان زنان، کودکان و پیرمردان نیز مشاهده می‌شوند.

۱۰۴ تروریست در عملیات نیروهای امنیتی افغانستان کشته شده‌اند

دستکم ۱۰۴ تروریست در نتیجه عملیات های مشترک نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در ۱۴ ولایت طی ۲۴ ساعت گذشته کشته و زخمی شده اند.

به گزارش فارس، وزارت دفاع ملی افغانستان امروز شنبه (۲۴ تیرماه) با انتشار اطلاعیه اعلام کرده است که این عملیات ها به هدف سرکوب مخالفان مسلح با حمایت و پشتیبانی نیروهای هوایی و توپچی راه اندازی شده بودند.

در این اطلاعیه آمده است که این عملیات های نیروهای امنیتی و دفاعی در مربوطات ولایات «ننگرهار»، «کنر»، «نورستان»، «کاپیسا»، «پکتیکا»، «خوست»، «لوگر»، «قندهار»، «زابل»، «ارزگان»، «قندوز»، «فاریاب»، «تخار» و «هلمند» راه اندازی شده بودند. در نتیجه این عملیات ها ، ۷۷ تروریست از جمله ۱۷  داعشی کشته، ۲۷ مخالف مسلح دیگر زخمی و ۷ تن دیگرشان دستگیر شده اند.

۲ پلیس در زابل کشته شدند

به گزارش فارس، مخالفان مسلح به ۲  پلیس در ولایت زابل حمله کرده و آنها را به قتل رساندند همچنین و ۲ نیروی دیگر را نیز با خود برده‌اند.

یک منبع امنیتى زابل که از ذکر اسمش خوددارى می‌کرد، گفت که این رویداد، صبح امروز در شهر «قلات» در مسیر کابل- قندهار رُخ داده است.

۱۲ تن از طالبان در ولایت «قندوز» کشته و زخمی شدند

حملات هوایی نظامیان افغانستان در منطقه «پل آقتاش» شهرستان «خان آباد» به قرارگاه‌های طالبان انجام شد.

در این اطلاعیه آمده است که که در نتیجهٔ این حملات ۵ طالب مسلح کشته، ۷ تن دیگر زخمی و ۳ قرارگاه ها با ۲ مواضع شان تخریب شده است. قندوز از ولایت‌های نسبتآ ناآرام در شمال شرق افغانستان بحساب می آید که در برخی از شهرستان‌های هنوز هم درگیری میان نیروهای امنیتی و گروه طالبان جریان دارد. 

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *