مقامات امنیتی و اقتصادی افغانستان به «تاشکند» می‌روند

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، یک هیئت بلندپایه افغانستان به سرپرستی «محمد حنیف اتمر» مشاور امنیت ملی و «محمد همایون قیومی» مشاور ارشد رئیس جمهور افغانستان در مسایل زیرساخت‌ها، فن‌آوری‌ها و نیروهای انسانی در تاریخ ۱۹ جولای (۲۸ تیرماه) به «تاشکند» سفر می‌کنند.

بر اساس این گزارش، هیئت افغانستان در تاشکند موضوعات مهم منطقه و ۲ کشور را مورد بررسی قرار خواهند داد.

مبارزه با تروریسم و برقراری امنیت و همچنین افزایش همکاری های ۲ کشور در زمینه های مختلف از موضوعات مهم این سفر بیان شده است.

به گفته مقامات ازبکستان، تاشکند و کابل برای افزایش مبادلات بازرگانی دوجانبه از ۵۰۰ میلیون دلار در سال ۲۰۱۶ میلادی تا بیش از یک میلیارد دلار تا پایان سال ۲۰۱۷ میلادی از تمام ذخایر و امکانات استفاده خواهند کرد.

در تاریخ ۲۳ و ۲۴ ژانویه سال ۲۰۱۷ میلادی (۴ و۵ بهمن) نیز در شهر کابل گفت وگوهای جداگانه دوجانبه هیئت ازبکستان با همکاران افغانستانی انجام گرفته است.

طی این دیدارها ازبکستان و افغانستان «نقشه جاده‌ای» اقتصادی و بازرگانی‌ را که اجرایی آن امکان افزایش مبادلات بازرگانی ۲ کشور را طی مدت‌های کوتاه تا یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار فراهم کند، امضا کردند.

در چارچوب گفت‌وگوها همچنین پروتکل در مورد گسترش بیش از پیش همکاری‌های متقابل در زمینه‌های زیرساخت‌های حمل ونقلی مبنی بر حضور طرف ازبکی در طرح‌های مشترک ریلی و جاده‌ای، پروتکل در خصوص ایجاد کمیسیون مشترک در مسایل امنیت، یادداشت تفاهم بین وزارتخانه‌های امور خارجه، قرارداد بین وزارتخانه‌های کشور در مورد گسترش همکاری‌ها در مبارزه با قاچاق مواد مخدر، وسائل روانگردان به امضا رسیده است.  

نمایندگان ساختارهای اقتصادی و بازرگانی ازبکستان و افغانستان قراردادهای متقابلا سودمند در مورد صادرات مواد دارویی و لوازم بهداشتی، خودروهای اورژانس، گندم، فن‌آوری‌های برقی به ارزش کلی معادل ۴۹ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار امضا کردند.

هم‌اکنون در ازبکستان ۷۰ واحد شرکت با مشارکت سرمایه سرمایه‌گذاران کشور همسایه از جمله ۲۰ شرکت با صددرصد سرمایه افغانی در زمینه‌های خدمات و عملیات تجارتی و همچنین تولید مصالح ساختمانی فعالیت می‌کنند.

ازبکستان به افغانستان برق، میوه و سبزیجات، فرآورده‌های نفت و کود صادر می‌کند. 

افغانستان استقلال ازبکستان را در تاریخ ۲۲ دسامبر سال ۱۹۹۱ میلادی به رسمیت شناخته و در تاریخ ۱۳ اکتبر سال ۱۹۹۲ میلادی بین این ۲ کشور روابط دیپلماتیک برقرار شده است.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *