بازدید صندوق توسعه اوراسیا از نیروگاه «نارک» در تاجیکستان

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، نمایندگان صندوق تثبیت و توسعه اوراسیا و بانک جهانی در چارچوب توسعه پروژه بازسازی و تجهیز مجدد نیروگاه برق آبی «نارک» وارد تاجیکستان شده و از این نیروگاه دیدن کردند.

هیات های خارجی طی سفر به تاجیکستان همچنین با «عثمان علی عثمان زاده» وزیر انرژی و ذخایر آب، «جمشید کریم زاده» معاون اول وزارت دارایی، «محمد عمر عصا زاده» معاون اول شرکت برق تاجیک و متخصصان و کارشناسان بانک جهانی دیدار و گفت وگو انجام دادند.

در جریان این مذاکرات مسائل مربوط به اقداماتی که دولت تاجیکستان و سازمان‌های مالی بین المللی در زمینه بازسازی این نیروگاه صورت می‌دهند بحث و تبادل نظر انجام گرفت.

طرفین در این دیدار به اهمیت بالای این طرح برای عرصه انرژی و اقتصاد تاجیکستان بویژه نقش موثر آن در کاهش کمبود انرژی در فصل زمستان در این کشور تاکید کردند.

طرفین همچنین بر روی مکانیسم های تعامل آینده در زمینه بازسازی این نیروگاه توافق صورت گرفت.

انتظار می‌رود که این پروژه در سال آینده میلادی وارد فاز اجرایی قرار گیرد.

حجم کلی سرمایه گذاری فاز اول این پروژه ۳۵۰ میلیون دلار را تشکیل می‌دهد و اعتباری از قبل تائید شده توسط صندوق ثببیت توسعه اوراسیا برای آغاز مرحله نخست تعمیر و تجهیز این نیروگاه ۴۰ میلیون دلار برآورد شده است.

انتظار می‌رود که این مبالغ برای خرید و تحویل ۶ ترانسفورماتور تک فازی ۱۰٫۵ کیلوات/۵۰۰کیلوات/۲۲۰کیلواتی به جای ترانسفورماتور خودکار نصب شده قدیمی که عمر کارکرده آنها گذشته است، جایگزین شود.

نیروگاه نارک بزرگترین نیروگاه برق آبی آسیای مرکزی به شمار رفته متشکل از ۹ چرخه می‌باشد و تولید بیش از ۷۰ درصد انرژی تاجیکستان به آن مرتبط است.

براساس طرح اقتصادی و مهندسی نیروگاه در مجموع این مجتمع ظرفیت تولید بیش از ۳ هزار مگاوات را دارد، اما در سال های اخیر به دلیل قدیمی شدن تجیهزات در آن تولید انرژی در این نیروگاه در حدود ۲ هزار ۳۲۰ مگاوات است.

سد ۳۰۴ متری نیروگاه نارک از جمله بلندترین سدهای مصنوعی در جهان به حساب می‌آید.

مساحت مخزن استخر آن ۹۸ کیلومتر مربع با حجم ۱۰٫۵ کیلومتر مکعب آب و طول حدود ۷۰ کیلومتری است.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *