سیستم نظارت ماهواره‌ای سد «سریز» فعال می‌شود

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «رستم نظرزاده» رئیس کمیته بحران تاجیکستان در نشستی خبری گفت: مقامات ذیربط برای جلوگیری از تلفات جانی در صورت مشکل در سد «سریز» اقدامات ضروری را پیش‌بینی کردند.

نظرزاده تصریح کرد: برای نظارت دائمی بر این دریاچه در ساختار کمیته بحران این کشور اداره ویژه‌ای تحت عنوان «اسای» تشکیل شده است.

رئیس کمیته بحران تاجیکستان ادامه داد: در منطقه سد سریز و نواحی «برتنگ»، «روشان»، «دروا»، «همدانی» و «دوشنبه» سیستم‌های ماهواره‌ای نظارت بر این دریاچه نصب شده که در صورت مشاهده مشکل ساکنان را بلافاصله باخبر می‌کنند.

این مقام تاجیک افزود: در آینده نزدیک قرار است سیستم اخطار در منطقه «شهر طوس» استان «ختلان» نیز نصب شود.

نظرزاده گفت: کمیته مذکور هر ۳ ماه دوره‌های آموزشی و تمریناتی در زمینه نجات ساکنان این کشور در صورت مشکل در سریز برگزار می‌کند.

وی تصریح کرد: بیش از این به منظور پیشگیری از کمبود غذا در صورت مشکل در سریز در مناطق برتنگ و روشان استان بدخشان ۱۶ انبار نگهداری محصولات غذایی ایجاد شده است.

دریاچه سریز که بعضی از آن به عنوان «اژدهای خفته» نیز نام می‌برند در ناحیه روشان استان بدخشان تاجیکستان قرار گرفته و بیش از ۱۰۰ سال پیش در نتیجه زمین لرزه شدید به وجود آمد.

بلندای این دریاچه طبیعی از سطح دریا ۳۳۰۰ متر و درازای این سد طبیعی ۷۰ کیلومتر، پهنایش ۳٫۳ کیلومتر و ژرفایش تا ۵۰۰ متر است.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *