مشکلات فوتبال افغانستان؛ از عدم برگزاری انتخابات فدراسیون تا تهدید مسئولان فیفا

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، موضوع عدم کارایی فدراسیون فوتبال افغانستان در این اواخر به سوژه‌ای داغی برای رسانه‌ها و فعالان ورزشی تبدیل شده که تعداد زیادی را به خود مجذوب کرده است.

فوتبال ریشه در فرهنگ و اجتماع یک کشور دارد، اما این اصل فرهنگی در افغانستان همواره با مشکلات فراوانی چون فساد، تعصب و انحصار‌گرایی مواجه بوده و فعالان ورزشی همیشه از انحصارگرایی در این فدراسیون انتقاد کرده‌اند.

فساد، تعصب، انحصار و زورگویی در فدراسیون فوتبال از مواردی است که فعالان ورزشی به آن پیچیده و ادعا دارند که مسئولان کنونی این فدراسیون به گونه‌ای نمی‌خواهند تا انتخابات فدراسیون فوتبال برگزار شوند، زیرا موقعیت آنها به خطر مواجه می‌شود.

گزارش‌ها در دسترس است که نشان می‌دهد مسئولان فدراسیون فوتبال، نمایندگان «فیفا» را تهدید کرده‌اند که اگر بخاطر برگزاری انتخابات فوتبال به افغانستان وارد شوید، با توجهی به ناامنی موجود، ما تضمین جان شما را نمی‌توانیم.

در همین حال اسنادی که در دسترس خبرگزاری فارس قرار گرفته، نشان می‌دهد که روسای فدراسیون فوتبال ولایت‌های کابل، نیمروز، جوزجان، زابل، بغلان، میدان وردک، ارزگان، پکتیا، لوگر، خوست، هلمند، بامیان، بادغیس، فراه، تخار، قندوز، ننگرهار، غزنی، نورستان، لغمان، سرپل، فاریاب، سمنگان و برخی ولایت‌های دیگر از رهبری کنونی فدراسیون عمومی فوتبال افغانستان ناراضی هستند و از رئیس جمهور، کنفدراسیون فوتبال جهانی، کنفدراسیون فوتبال آسیایی، کمیسیون ورزشی پارلمان و ریاست تربیت بدنی خواستار برکناری «کرام‌الدین کریم» رئیس کنونی فدراسیون فوتبال شده‌اند.

همچنین اسناد دست داشته نشان می‌دهد که روسای فدراسیون‌های فوتبال ولایات در آخرین مجمع عمومی فوتبال کشور شرکت کرده بودند، اما خلاف ماده ۲۲ اساسنامه فدراسیون فوتبال افغانستان عزل و نصب گردیده‌اند.

خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، برای بررسی وضعیت فدراسیون فوتبال افغانستان و چالش‌های موجود در این نهاد با شماری از فعالان فوتبال و روسای فدراسیون‌های فوتبال ولایت‌ها به گفت‌وگو نشسته است.

فدراسیون فوتبال با چالش مدیریت ضعیف مواجه است

«امان‌الله فیضی» رئیس فدراسیون فوتبال ولایت جوزجان در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار داشت: فوتبال افغانستان در چند سال گذشته مسیر خوبی را طی کرده و افتخاراتی را به دست آورده، اما در یک سال گذشته بخاطر عدم برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال، ناهماهنگی‌ها و ناهنجاری‌هایی روبرو بوده است.

فیضی با بیان اینکه عدم رهبری درست، فوتبال افغانستان را با چالش مواجه کرده، افزود: شکست در برابر ضعیف‌ترین تیم دنیا (کامبوج) نشان داد که فوتبال کشور با چالش بزرگی مواجه است.

مشکلات فوتبال ریشه در برگزار نشدن انتخابات فدراسیون دارد

وی تصریح کرد: تمام مشکلات پیرامون فوتبال افغانستان ریشه در عدم برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال داشته و مسئولان این فدراسیون نیز دچار هراس شده‌اند که مبادا در انتخابات شکست بخورند.

رئیس فدراسیون فوتبال جوزجان با بیان اینکه فوتبال افغانستان به حاشیه کشیده شده، توضیح داد: رهبران دولت به داد و گرفت خود مشغول هستند و به خواست‌های ملت هیچگونه توجهی ندارند که روی همین منظور فکر می‌کنم روی فوتبال نیز توجه ندارد و ما نیز خواستی از آنها نداریم.

امان‌الله فیضی در پایان سخنان خود گفت: مردم افغانستان، ملت قهرمان بوده و در برابر هر مشکلی ایستادگی کرده‌اند که روی همین مورد از آنها خواستار برادری و همدلی هستم تا شاهد یک افغانستان آزاد و صلح‌آمیز باشیم.

فدراسیون فوتبال در انحصار افراد فاسد

در همین حال «هارون پوپل» مسئول پیشین تیم «میوند اتلان» و نامزد ریاست فدراسیون فوتبال افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار ما، اظهار داشت: فدراسیون فوتبال در انحصار تعدادی از افراد فاسد قرار گرفته که در ۱۲ سال گذشته برای این فدراسیون هیچ فعالیتی انجام نداده‌اند.

پوپل با انتقاد از حیف و میل بودجه فدراسیون فوتبال گفت: سالانه میلیون‌ها دلار به حساب فدراسیون فوتبال افغانستان واریز می‌شود، اما مسئولان به کسی حساب نمی‌دهند و روند حساب‌دهی به معمایی تبدیل شده است.

ادامه وضعیت کنونی فوتبال افغانستان را نابود می‌کند

وی با اظهار نگرانی از وضعیت فوتبال افغانستان افزود: اگر وضعیت کنونی ادامه یابد، تا یک سال دیگر فوتبال در افغانستان وجود نخواهد داشت.

این چهره مشهور فوتبال افغانستان با تأکید بر اینکه انتخابات فدراسیون فوتبال افغانستان برگزار شود، تصریح کرد: فیفا خود اعلام کرده زمانی که ما به فدراسیون فوتبال افغانستان ایمیل کرده و می‌گوییم که ما بخاطر برگزاری انتخابات به افغانستان می‌آییم، مسئولان می‌گویند که اینجا امنیت خوب نیست و ما تضمین جان شما را نمی‌کنیم.

نامزد فدراسیون فوتبال افغانستان در پایان سخنان خود با تأکید بر اینکه دولت نگذارد تا فوتبال افغانستان به پرتگاه سقوط نزدیک شود، گفت: رسانه‌‌های افغانستان باید حقیقت را بیان کرده و از مسئولان فدراسیون پاسخ بخواهند که چرا انتخابات فدراسیون برگزار نمی‌شود.

کرام‌الدین کریم نمی‌تواند برای دور چهارم نامزد شود

همچنین «علی‌اصغر اکبرزاده» مربی پیشین تیم ملی فوتبال افغانستان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ما، اظهار داشت: مسئولان فدراسیون فوتبال تصمیم ندارند تا انتخابات در این نهاد را برگزار کنند، زیرا آنها هراس دارند تا مبادا از کرسی فدراسیون محروم شوند.

اکبرزاده با بیان اینکه ۹ ماه از زمان مشخص شده برای برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال گذشته، افزود: مسئولان فدراسیون در تلاش هستند تا به بهانه‌های مختلف از ورود نماینده‌های «فیفا» برای برگزاری انتخابات جلوگیری کنند.

وی در پایان سخنان خود با اعلام اینکه کرام‌الدین کریم، رئیس کنونی فدراسیون فوتبال نمی‌تواند خود را نامزد کند، تصریح کرد: کریم ۳ دوره رئیس فدراسیون بوده و نمی‌تواند دور چهارم نامزد شود که روی همین منظور دولت باید نظارت جدی داشته و نگذارد ورزش کشور به بازی گرفته شود.

مسئولان فدراسیون، فوتبال را به بحران کشانیده‌اند

«محمدسالم علمی» رئیس فدراسیون فوتبال ولایت لوگر در گفت‌وگو با خبرنگار ما، با بیان اینکه وضعیت فوتبالیست‌ها در ولایت لوگر از سوی فدراسیون فوتبال به بحران کشانیده شده، گفت: فدراسیون عمومی فوتبال نماینده‌های غیر قانونی را به ولایت‌ها فرستاده که فوتبال را نظارت کنند.

علمی تأکید کرد: ما برای رشد فوتبال خواستار برگزاری انتخابات شفاف ریاست فدراسیون فوتبال هستیم، زیرا مسئولان کنونی فوتبال را به بحران کشانیده و کارایی ندارند.

وی با بیان اینکه بخاطر اهداف شخصی، بودجه فدراسیون‌های فوتبال قطع شده، اظهار داشت: حدود ۲ هزار فوتبالیست در نزد فدراسیون فوتبال لوگر ثبت است، اما از آنجاییکه اهداف شخصی در فدراسیون عمومی دنبال می‌شود و ما از آن سرپیچی کردیم، بودجه سالانه ما که ۲ هزار دلار است، از سوی فدراسیون قطع شده است.

رئیس فدراسیون فوتبال ولایت لوگر در پایان سخنان خود از رئیس جمهور و رئیس اجرایی خواست تا رئیس کنونی فدراسیون فوتبال را برکنار کند.

مداخله پارلمان دلیل تأخیر انتخابات فدراسیون فوتبال

در همین حال «همایون کارگر» معاون فنی فدراسیون فوتبال افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، با بیان اینکه انتخابات فدراسیون فوتبال مطابق با اصول و قوانین برگزار خواهد شد، افزود: دلیل تأخیر انتخابات فدراسیون، مداخله نهاد‌های غیر دولتی، خصوصی و اعضای پارلمان است.

وی با بیان اینکه انتخابات برگزار می‌شود، تصریح کرد: عامل به تأخیر انداختن انتخابات، فدراسیون نه، بلکه فیفا است، زیرا با توجه به مداخلات وکلای پارلمان، این نهاد خود خواهان تأخیر انتخابات شد.

معاون فنی فدراسیون فوتبال افغانستان با بیان اینکه پارلمان نباید در امور فدراسیون فوتبال مداخله کند، اظهار داشت: با توجه به مشکلات، دستاورد‌های این فدراسیون را نباید از یاد ببریم.

همایون کارگر در پایان سخنان خود با بیان اینکه برخی در تلاش به تعویق انداختن انتخابات فدراسیون فوتبال هستند، گفت: انتخابات فدراسیون فوتبال به زودی و با شفافیت برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *