احداث بخش تاجیکی خط لوله گاز «ترکمنستان-چین» کلید خورد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، وزیر انرژی و ذخایر آب تاجیکستان از آغاز ساخت  بخش تاجیکی خط لوله گاز «ترکمنستان – چین» در این کشور خبر داد.

«عثمان علی عثمان زاده» ادامه داد: تجهیزات لازم برای ساخت این بخش توسط شرکت‌های چینی به تاجیکستان منتقل شده است و عملا ساخت این قسمت از این پروژه بزرگ در حال اجرا است.

وی افزود: طراحی این پروژه به طور کامل انجام و انتقال تجهیزات و ماشین آلات لازم برای آغاز احداث تونل‌ها شروع شده است.

این مقام تاجیک تصریح کرد: در چارچوب این پروژه باید تعداد زیادی تونل احداث شوند که به نوبه خود اجرای آن مقداری دشوار و پیچیده است.

عثمان زاده گفت: توافق احداث خط لوله گاز از ترکمنستان به سمت چین از طریق تاجیکستان در سپتامبر سال ۲۰۱۳ به امضا رسیده و قرار است این طرح طی ۲ سال مورد بهره برداری قرار گیرد.

وزیر انرژی تاجیکستان با بیان این که احداث این پروژه به دلائل مختلف به تعویق افتاد گفت: طراحی و سازمان دهی کار در زمینه عملی سازی این پروژه بر عهده طرف چینی بود که در حال حاضر تمام مسائل مربوطه حل‌وفصل شده است.

وی در ادامه با اشاره به حل و فصل تمام مشکلات پیش روی این پروژه گفت: به اطمینان می‌توان گفت که این طرح احداث و مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

در ماه مارس سال ۲۰۱۴ میلادی توافق‌نامه ای میان «شرکت ملی نفت و گاز چین» و «تاجیک ترانس گاز» در زمینه ایجاد شرکت مشترک جهت احداث و اجرای خط لوله گاز «ترکمنستان – چین» تحت عنوان «ترانس تاجیک گاز پیبلین کومپانی» به امضا رسید.

مراسم آغاز بخش تاجیکی این پروژه در سپتامبر سال ۲۰۱۴ برگزار شد. اما توسعه این طرح به دلایل مختلف به تعویق افتاد.

بخش تاجیکی این پروژه از مرز ازبکستان شروع و از طریق نواحی «ترسونزاده»، «حصار»، «شهر نو»، «رودکی»، «وحدت»، «فیض آباد»، «نورآباد»، «رشت»، «تاجیک آباد» و «جیرگتال» تاجیکستان تا مرز قرقیزستان ادامه خواهد داشت.

امتداد بخش تاجیکی این طرح بیش از ۴۰۰ کیلومتر را تشکیل می‌دهد و قرار است تا اواخر سال آینده تکمیل شود.

انتظار می رود که از طریق این خط لوله گاز در یک سال ۲۵-۳۰ میلیارد متر مکعب گاز از ترکمنستان به چین عرضه شود.

توسعه این پروژه امکان جلب بیش از ۳ میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم چین در اقتصاد تاجیکستان را فراهم می‌کند.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *