استقبال از افزایش تدریس دروس اسلامی در روسیه

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، در محل دانشگاه کشاورزی استان «چلیابینسک» روسیه کنفرانسی عملی – تجربی تحت عنوان «مطالعه رسولوسک: اسلام در تاریخ و زندگی معاصر روسیه» برگزار شد.

در این نشست «باریس دوبراوسکی» فرماندار استان چلیابینسک، «تلغت تاج الدین» مفتی اعظم روسیه، شیخ «عبدالرازق السعیدی» پرفسور دانشگاه بین المللی علوم اسلامی اردن و علمای اسلامی شناخته روسیه و کشورهای همسود حضور یافتند.

این کنفرانس با ابتکار مقامات عالی این منطقه و مشارکت مرکز مسلمانان و مرکز مطالعات آکادمی علوم منطقه اوفا روسیه برگزار شد.

بنابر اعلام برگزار کنندگان این کنفرانس، مطالعه و تعمیم تجربه تعامل میان نهادهای دولتی و جامعه مسلمانان، بررسی سطح رابطه دولت و جوامع مسلمان در دوره شوروی و همچنین تجربه مشارکت اجتماعی نهادهای اجرایی استان چلیابینسک و نهادهای مدیریت محلی با سازمان‌های اسلامی بعد از فروپاشی نظام شوروی از جمله محورهای این همایش بود.

«باریس دوبراوسکی» فرماندار استان چلیابینسک روسیه ضمن سخنانی در مراسم افتتاحیه این کنفرانس با اشاره به گسترش جغرافیای کشورهای شرکت کننده در این اجلاس گفت: بدون تردید تجربه مناطق دیگر روسیه و کشورهای خارجی در این راستا از اهمیت قابل توجهی برخوردار است.

این مقام روس در ادامه گفت: چنین نشست‌هایی در میدان بین‌المللی علمی و تجربی برای بررسی مسائل مهم اسلام معاصر ضروری و دارای ارزش خواهد بود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به دیدار «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور و «تلغت تاج الدین» مفتی اعظم روسیه اشاره کرده گفت: در جریان این ملاقات پوتین و تاج الدین در خصوص مسائل اجتماعی جوامع اسلامی و همچنین آماده سازی کادرهای مذهبی از جمله شهروندان کشور بحث و تبادل نظر کردند.

ضمن این نشست همچنین «بولت فاتکولین»، استادیار و ایرانشناس بخش اورآسیا و شرق دانشگاه دولتی چلیابیسنک روسیه نتایج مطالعات چندین ساله خود در زمینه مشکلات افراطگرایی اسلامی در تفسیر کارشناسان معاصر ایرانی را به حضار معرفی کرد.

مسائلی مربوط به پیشگیری از گسترش افراطگرایی در قلمرو روسیه و کشورهای همسود یکی دیگر از موضوعاتی بود که شرکت کنندگان به بررسی آن پرداختند.

در این کنفرانس ۷۰۰ اسلام شناس، استاد، مفتی و دین شناس از دیگر مناطق روسیه و کشورهای خارجی از جمله جامعه همسود شرکت کردند.

انتهای پیام/

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *