مرکزی برای ثبت اختراعات در افغانستان وجود ندارد

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، برگزاری نمایشگاه‌هاس نقاشی، صنایع دستی، میناتوری، مواد غذایی، ساختمانی و وسایل خانه در چند سال اخیر گسترش خوبی داشته است.

این نمایشگاه‌ها توانسته مردم را با دنیای جدیدی آشنا کند و آنها را در مسیر توسعه قرار دهد، اما آیا برگزار کنندگان با مشکلی مواجه هستند و یا خیر؟ در این گفت‌وگوی کوتاه این مسئله را دنبال می‌کنیم.

نمایشگاه نقاشی در محور ۲۰۰ اثر

«ابوبکر بگرام‌وال» مسئول نمایشگاه نقاشی و رئیس انجمن جوانان مخترع افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، گفت: نمایشگاه نقاشی یک روزه از ساعت ۸ صبح الی ۴ عصر در تالار دانشگاه کاروان ادامه دارد.

بگرام وال با بیان اینکه نمایشگاه نقاشی را در محور ۲۰۰ اثر برگزار شده، افزود: این نمایشگاه گذشته، تاریخ، فرهنگ و زندگی معاصر مردم افغانستان را به تصویر کشیده است.

مشکل نمایشگاه‌ها نبود بودجه است

وی تصریح کرد: این نمایشگاه حمایت کننده مالی ندارد و از معنویات جوانان نقاش و ورزیده استفاده شده و به برگزاری نمایشگاه نقاشی اقدام شد.

مسئول نمایشگاه نقاشی مهم‌ترین چالش فرا روی برگزاری نمایشگاه‌ها را نبود بودجه مالی خواند و توضیح داد: برگزاری نمایشگاه‌ها نیازمند حمایت تاجران و دولت بوده و نمایشگاه نقاشی نیز به اراده و امکانات شخص نقاش در تالار دانشگاه کاروان برگزار شد.

بگرام‌وال هدف اصلی برگزاری نمایشگاه نقاشی را تشویق جوانان نقاش خواند و گفت: اکثر نقاشی‌ها مربوط به دانشجویان و دانش‌آموزان است.

برنامه‌های با شکوهی برگزار خواهیم کرد

بگرام‌وال دلیل برگزاری نمایشگاه را در دانشگاه، آرامش ذهن دانشجویان توصیف کرد و اظهار داشت: فراگیری آموزش و درس، ذهن را خسته می‌کند و دانشجویان با بازدید از نمایشگاه با آرامش روحی مواجه می‌شوند.

وی برگزاری نمایشگاه‌های خطاطی، اختراعات، میناتوری، صنایع دستی و رسامی را از برنامه‌های بعدی جوانان مخترع خواند و تصریح کرد: برنامه‌های با شکوهی برای رشد جوانان برگزار خواهیم کرد.

مرکزی برای ثبت اختراع وجود ندارد

مسئول نمایشگاه نقاشی افزود: تاکنون مرکزی برای ثبت اختراعات مخترعان وجود نداشت و ما از طریق نهاد خود اختراعات را ثبت کرده و به وزارت آموزش و پرورش و سایر نهاد‌های مربوطه معرفی می‌کنیم.

ابوبکر بگرام‌وال در پایان سخنان خود با بیان اینکه ما از کپی رایت آثار جلوگیری می‌کنیم، توضیح داد: جوانان مخترع در انجمن جوانان مخترع حضور داشته و نیاز به حمایت دولت و مردم دارند تا آمار جرم و جنایت کاهش یابد.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *