«تاشکند» هزینه ترانزیت کالا از طریق خطوط ریلی را کاهش داد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «دوران دهقان اف» معاون شرکت «ازبکستان تمیر یولاری» ازبکستان در نشست مطبوعاتی با اشاره به بهبود روابط این کشور با تاجیکستان گفت: تاشکند تعرفه ترانزیت محصولات از طریق راه آهن این کشور برای طرف تاجیک را بیش از ۴۰ درصد کاهش داده است.

وی با بیان این که اخیرا روند فزایندی در رشد صادرات کالا به کشورهای همسایه از جمله تاجیکستان صورت گرفته است، افزود: ما همواره با همتایان تاجیک خود به طور منظم جلسات دو جانبه داریم که حل‌وفصل مسائل مربوط به ترانزیت محصولات را فراهم می‌کند.

این مقام ازبک افزود: بعد از بررسی روند حمل و نقل، شرکت راه آهن ازبکستان تصمیم گرفت به طور قابل توجهی تعرفه ترانزیت محصولات به همتایان تاجیک خود را کاهش دهد.

وی تصریح کرد: به این ترتیب توافقی در زمینه کاهش بیش از ۴۰ درصدی تعرفه برای حمل و نقل محصولات از طریق راه آهن ازبکستان برای طرف تاجیکی صورت گرفت.

دهقان اف یکی از دلایل اقدام شرکت ریلی ازبکستان را به منظور افزایش جذابیت راه آهن این کشور برای ترانزیت محصولات عنوان کرد.

معاون شرکت راه آهن ازبکستان در پاسخ به این سوال که آیا امکان احداث راه آهنی میان این کشور و تاجیکستان با دور زدن ترکمنستان و همچنین ازسرگیری فعالیت خط ریلی «آموزنگ – غلبه» که در سال ۲۰۱۱ میلادی قطع شده از سوی تاشکند در دست بررسی است گفت: ازبکستان ضرورت احداث خط ریلی جدید میان دو کشور را نمی‌بیند.

وی افزود: حرکت کالا به سمت تاجیکستان توسط خط ریلی از طریق گذرگاه مرزی «کودوکلی» استان سرخندریا بدون تاخیر و بموقع صورت می‌گیرد و در حال حاضر نیازی برای احداث خطوط ریلی جدید احساس نمی‌شود.

دهقان همچنین با اشاره به وجود سه گذرگاه مرزی ریلی میان ۲ کشور از جمله در استان «فرغانه، تاشکند و سرخندریا» ازبکستان گفت: ساخت خط ریلی جدید تنها حجم کالا را بین این سه گذرگاه تقسیم بندی و کاهش می دهد، اما هیچگونه منافع اقتصادی اضافی را برای کشور به دنبال نخواهد داشت.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *