«تاشکند» آماده گفت‌وگوی سازنده با کشورهای همسایه است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه به نقل از «کاتودی»، «عبدالعزیز کامل اف» وزیر امور خارجه ازبکستان در کنفرانس بین المللی «آسیای مرکزی اولویت اصلی سیاست خارجی ازبکستان» که در پایتخت این کشور برگزار شد، گفت: «تاشکند» آماده گفتگوی سازنده و جست‌وجوی راه حل‌ها در زمینه شدیدترین مشکلات با کشورهای آسیای مرکزی می‌باشد.

کامل اف با خودداری از تشریح جزئیات در این خصوص گفت: تاشکند توانسته فضای جدید سیاسی را در منطقه ایجاد، سطح اعتماد با کشورهای همسایه را افزایش و به نتایج قابل توجهی در عرصه‌های مختلف همکاری با همسایگان دست یابد.

وزیر خارجه ازبکستان تصریح کرد: تاشکند با داشتن مرز مشترک با تمام کشورهای آسیای مرکزی علاقه مند به تبدیل این منطقه به یک منطقه با ثبات می‌باشد.

وی آسیای مرکزی را از لحاظ اقتصادی شکوفا و امنیت را امری ضروری برای کشورش دانست و با استناد به سخنان «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور این کشور گفت: هیچ پروژه مهم منطقه‌ای در زمینه حمل‌ونقل، ارتباطات و انرژی را بدون تعاملات فعال با کشورهای منطقه نمی‌توان عملی ساخت.   

وزیر خارجه ازبکستان در بخش دیگری از سخنان خود ابراز امیدواری کرد: کنفرانس بین المللی تأمین امنیت و توسعه پایدار آسیای مرکزی که قرار است ازبک‌ها تحت نظارت سازمان ملل در ماه نوامبر سال جاری در «سمرقند» برگزار کنند، مورد استقبال قرار گیرد.

یکی از رویدادهای تاریخی که انتظار می‌رود در پایان همایش سمرقند صورت گیرد تصویب بیانیه مشترکی با درخواست از مجمع عمومی سازمان ملل متحد جهت تصویب قطعنامه تأمین صلح، امنیت و توسعه پایدار در آسیای مرکزی می‌باشد.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *