پلیس سایبری در وزارت کشور تاجیکستان تشکیل شد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، وزارت کشور تاجیکستان به منظور مبارزه با تروریسم، افراط‌گرایی و جرایم سازمان یافته در فضای مجازی پلیس سایبری را تاسیس کرد.

«رمضان رحیم زاده»، وزیر کشور تاجیکستان در این خصوص گفت: ما به طور مشترک با همکاران چینی و روسی فعالیت داریم و تعدادی از کارمندان خود را برای آموزش به کشورهای دیگر اعزام کرده‌ایم.

وی با بیان این که «دوشنبه» تمام تلاش برای آماده سازی بهترین متخصصان در این راستا را صورت می‌دهد، این امر را در زمینه مبارزه با جرایم سازمان یافته بسیار مهم عنوان کرد.

بنابه سخنان وزیر کشور تاجیکستان استخدام بسیاری از افرادی که به گروه‌های افراطی و تروریستی راه یافته اند در فضای مجازی و توسط پایگاه های خاص اینترنتی صورت گرفته است.

«میخائل پتروشکف» رئیس انجمن مطالعات سیاست و مدیریت دولتی تاجیکستان نیز تاسیس تیم ویژه پلیس سایبری در قلمرو این کشور را یک اقدام به موقع عنوان کرد.

وی با بیان این که دولت باید به فکر آینده باشد، گفت: برای پیروزی در نبرد با داعش و دیگر سازمان های تروریستی صرف مبالغ برای آماده سازی متخصصان و ایجاد ساختار های یکپارچه در چارچوب سازمان پیمان امنیت جمعی و اتحادیه همسود را یک گام ضروری است.

پتروشکف ادامه داد: لذا بهتر است این کار را در حال حاضر انجام دهیم تا در آینده از پیامدهای منفی فعالیت های گروه های افراطی و تروریستی در فضای مجازی در کشورهای منطقه جلوگیری شود.

بنابه سخنان پتروشکف، تلاش های برخی کشورها جهت نظارت فضای اینترنتی کافی نیست، گرچه متاسفانه تمام کشورهای جهان تاکنون نتوانسته در این راستا متحد شوند.

وی در ادامه با اشاره به اوضاع سوریه و عراق که گرفتار جنگ شده اند، گفت: گروه های تروریستی به راحتی در قلمرو این کشورها از فناوری های جدید برای استخدام نیروهای جدید در صفوف خود استفاده می کنند.

«رستم قاسم اف» مدیر صندوق اجتماعی «اینترنت» تاجیکستان نیز ایجاد پلیس سایبری جهانی در آینده تحت نظارت سازمان ملل متحد را از احتمال دور ندانست و گفت: برای ایجاد چنین ساختاری لازم است تا کشورهای جهان  روش مشترکی را برای ارزیابی تهدیدها ایجاد کنند.

وی گفت: اگر کشورهای جهان در خصوص مقایس تهدید سازمان های تروریستی به یک فکر واحد برسند، ممکن است در آینده ساختاری تحت عنوان پلیس سایبری اینترپل ایجاد شود.

قاسم اف ادامه داد: ایجاد چنین ساختاری در سطح جهانی باعث حل و فصل تمام مشکلات در این راستا خواهد شد.

بنابه آمار وزارت کشور تاجیکستان طی سال جاری در این کشور بیش از ۱۳۰ نفر که با سازمان‌های تروریستی از طریق فضای مجازی تماس داشتند، بازداشت شده اند.

همچنین مقامات ذیربط تاجیکستان فعالیت بیش از ۷۰ پایگاه اینترنتی متعلق به افراطگرایان و سازمان‌های تروریستی را در محدوده این کشور مسدود کرده‌اند.

انتهای پیام/ز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *