دیدار «رحمان» با فرماندهان ستادهای مرکزی ارتش پاکستان، چین و افغانستان

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «قمر جاوید باجواه» فرمانده ستاد مرکزی نیروهای مسلح پاکستان، «لی زا چن» فرمانده ارتش آزادی بخش چین و «محمد شریف یفتلی» فرمانده ستاد مرکزی نیروی مسلح ارتش افغانستان در جریان سفر به تاجیکستان به طور جداگانه با «امامعلی رحمان» رئیس جمهور این کشور دیدار و گفت‌وگو کردند.

در ابتدا فرمانده ستاد مرکزی نیروهای مسلح پاکستان با رئیس جمهور تاجیکستان دیدار و مسائل مربوط به وضعیت بی ثباتی در بسیاری از کشورهای جهان از جمله کشورهای مسلمان نشین را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

رحمان در این دیدار تاکید کرد: یکی از جهات تعامل تاجیکستان با تمام کشورها از جمله پاکستان کمک و شرکت فعال در تثبیت و تقویت امنیت بین المللی و منطقه‌ای می باشد.

طرفین در این دیدار از افزایش سطح روابط میان ارتش، سرویس های ویژه و مقامات انتظامی ۲ کشور  ابراز رضایت کردند.

۲ طرف همچنین در این ملاقات اجرای توافقات ۲ کشور در زمینه همکاری در عرصه دفاع، امنیت و همچنین کمک های نظامی و فنی پاکستان جهت بهبود توانمندی تاجیکستان برای مبارزه با تهدیدات در منطقه را بررسی کردند.

مسائل همکاری های دو و چند جانبه در زمینه برقراری ثبات سیاسی و نظامی در افغانستان یکی دیگر از موضوعاتی بود که در جریان این ملاقات مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

رحمان و جاوید باجوا همچنین به بررسی مسائل مربوط به مبارزه مشترک با تروریسم، افراط‌گرایی، محافظت از مرز دولتی و دیگر موضوعات مورد علاقه پرداختند.  

دیدار با فرمانده نیروهای آزادی بخش چین

در دیدار رحمان با فرمانده ارتش آزادی بخش چین وضع و دورنمای همکاری های امنیتی و نظامی فنی ۲ کشور که محور مناسبات دو جانبه را تشکیل می دهد مورد بررسی قرار داده شد.

در جریان این ملاقات همچنین به اهمیت روابط دو و چند جانبه تاجیکستان و چین در مبارزه علیه تروریسم، افراطگرایی و جدایی طلبی تاکید شد.

طرفین همچنین در این دیدار بر تقویت همگرایی و مساعدت فعال در حل و فصل قضیه دشوار سیاسی و نظامی افغانستان بحث و تبادل نظر صورت داده و آمادگی خود را برای تقویت ظرفیت مرزبانی در مرز میان تاجیکستان و افغانستان اعلام کردند.

در این ملاقات همچنین مسائل دیگر مورد توجه طرفین که محور سیاست منطقه ای و بین المللی قرار دارند، بررسی شد.

ملاقات با فرمانده ستاد مرکزی نیروهای مسلح افغانستان

در دیدار رئیس جمهور تاجیکستان با فرمانده ستاد مرکزی نیروهای مسلح افغانستان رشد و تقویت مناسبات گوناگون با «کابل» یکی از سمت های اولویت دار سیاست خارجی تاجیکستان ارزیابی شد و تاکید گردید که دوشنبه همواره خواستار تقویت همکاری ها با کابل در تمامی عرصه های مورد توجه می باشد.

رحمان در این دیدار تاکید کرد: تاجیکستان همیشه آماده است که همکاری های دو جانبه با افغانستان را توسعه ببخشد.

در این دیدار طرفین از ایجاد نظام همکاری چهارجانبه چین، پاکستان، تاجیکستان و افغانستان به عنوان یک اقدام مهم یاد کرده و ابراز اطمینان کردند که عملی شدن این ابتکار عامل مهم تحکیم روند صلح و ثبات در افغانستان می باشد.

در این ملاقات همچنین تلاش های تاجیکستان جهت جلب توجه جامعه بین المللی به مسئله امنیت و ثبات کامل در قلمرو افغانستان مورد ارزیابی قرار گرفت.

طرفین در این دیدار در زمینه تقویت تعاملات نظامی و فنی میان دو کشور و همکاری در دیگر موضوعات امنیتی بحث و تبادل نظر صورت داده و بر اقدامات مشترک در زمینه تحکیم  و حفاظت مرزها، مبارزه پایدار علیه شبکه های تروریستی بین المللی  و قاچاق مواد تاکید کردند.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *