رئیس سابق کمیته امنیت ملی قزاقستان به ۷ سال زندان محکوم شد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، دادگاه نظامی استان «اکماله» قزاقستان «نورتای دوتبایف» رئیس سابق کمیته امنیت ملی این کشور را به اتهام افشای اسرار دولتی به ۷ سال و نیم زندان محکوم کرد.

«مراداف»، «نورلان حسین» و «ایرلان نورتایف» متهمین دیگر این پرونده هستند که ۲ نفر اول به ۵ سال و سومین نفر به ۳٫۶ سال زندان محکوم شدند.

بنا به اطلاع دفتر مطبوعاتی دادگاه نظامی قزاقستان، طبق حکم دادگاه دوتبایف بر اساس ماده ۱۷۲ قانون کیفری یعنی افشای اسرار دولتی و ماده ۴۵۱ قانون کیفری سوءاستفاده از منصب، جرم محسوب شده و فرد خاطی متحمل زندان خواهد شد.

بر اساس گزارش این دادگاه، دوتبایف علاوه بر ۷٫۵ سال زندان از انتصاب در سمت های دولتی محروم شده و تمام مراتب نظامی وی خلع می‌شود.

مراداف یکی دیگر از متهمین این پرونده نیز به ارتکاب جرم جنایات مشابه مجرم شناخته شده، دادگاه وی را به ۵ سال زندان محکوم و از تمام مناصب دولتی  محروم کرد.

نورلان حسین همچنین به جرم افشای اسرار دولتی متهم و به ۵ سال زندان محکوم شد.

«ایرلان نورتایف» متهم ردیف سوم در این پرونده متهم به همکاری برای افشای اسرار دولتی بوده و وی نیز به ۳ سال و ۶ ماه زندان محکوم می‌شود وی همچنین از انتصاب در مشاغل دولتی محروم شده است.

در اواسط فوریه سال ۲۰۱۷ دادگاه قزاقستان مهلت بازداشت این سه نفر را تا ۲۶ مارس همین سال تمدید کرد. آنها در اواخر ماه دسامبر سال ۲۰۱۶ به اتهام سوءاستفاده از منصب مورد بازداشت قرار گرفتند.

دوتایف از سال ۲۰۰۱ تا سال ۲۰۰۶ رئیس کمیته امنیت ملی قزاقستان و بعدا به مشاور رئیس جمهور در شرکت اتمی این کشور بوده است.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *