افزایش مشارکت زیمنس آلمان در احداث نیروگاه راغون و «کاسا-۱۰۰۰»

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، هیاتی از یک شرکت بزرگ تجاری آلمانی تحت ریاست «دیتریش میلر» مدیر عامل این شرکت در روسیه و آسیای مرکزی از تاجیکستان بازدید کرد.

در چارچوب این سفر هیات آلمانی با شرکای منطقه ای خود دیدار و طرح های مشترک فعلی و آینده در عرصه های انرژی، صنعت و سایر حوزه ها را مورد بحث و تبادل نظر قرار داد.

مدیریت این شرکت در جریان بازدید از تاجیکستان همچنین با گروه کاری بین نهادی در زمینه اجرای پروژه های زیربنایی انرژی وابسته به ریاست جمهوری تاجیکستان مذاکراتی انجام داده و در آن امکانات شرکت «زیمنس» در بخش انرژی از جمله در زمینه نوسازی شبکه برق در پلت فرم «سمارت گریت» مورد بررسی قرار گرفت.

در ملاقات «سعید دولتعلی» معاون اول نخست وزیر تاجیکستان و هیات آلمانی در مورد احداث نیروگاه «راغون» و خط انتقال برق منطقه ای «کاسا-۱۰۰۰ »که تاجیکستان، قرقیزستان، پاکستان و افغانستان را در برمی‌گیرد، مذاکراتی صورت گرفت.

در گزارش شرکت آلمانی عنوان شده است که در مذاکرات با طرف تاجیکی در زمینه هر دو این پروژه که برای اقتصاد تاجیکستان جنبه استراتژیک دارند توافقاتی در زمینه پشتیبانی تجهیزات و آموزش پرسنل صورت گرفته است.

در این سفر هیات آلمانی همچنین از نیروگاه راغون که با ظرفیت تولید ۳۶۰۰ مگاواتی برق بر روی رودخانه «وخش» تاجیکستان در حال احداث است، بازدید کردند.

در آینده نزدیک نیز قرار است روند نصب کلید ابزارهای ۲۲۰ و ۵۰۰ کیلوواتی این شرکت آلمانی برای این نیروگاه منتقل شود. نخستین مرحله راه اندازی نیروگاه مذکور در دسامبر سال ۲۰۱۸ برنامه ریزی شده است.   

«دیتریش میلر» مدیر عامل شرکت آلمانی گفت: شرکت زیمنس دارای تجربه طولانی در زمینه عرضه تجهیزات، راه حل ها و خدمات برای بخش انرژی می‌باشد.

وی افزود: ما کاملا مسئولیت خود در چارچوب راه اندازی مرحله اول نیروگاه راغون و اهمیت آن برای تاجیکستان را درک می کنیم.

میلر ادامه داد: پروژه کاسا-۱۰۰۰ یکی دیگر از فرصت ها برای شرکت زیمنس می باشد تا سهم قابل توجه خود را در توسعه بخش انرژی این کشور قرار دهد.

لازم به یادآوری است که در سال گذشته شرکت زیمنس آلمانی تجهیزات مدرن انرژی را برای نیروگاه راغون عرضه کرد.

به این ترتیب ۲ کلید ابزار با ولتاژ بالا با عایق گازی تولید شرکت «زیمنس» به این نیروگاه منتقل شد.

دستگاه های تحویل یافته برای دریافت ولتاژ بالا و توزیع بیشتر آن به مصرف کنندگان با سیستم نظارت آنلاین مجهز شده اند که فرصت تشخیص از راه دور را فراهم می کنند. عمر مفید این دستگاه ها ۵۰ سال و عملا به تعمیر نیاز ندارند.

نیروگاه برق آبی راغون بر روی رودخانه وخش در ۱۰۰ کیلومتری شمال و شرق پایتخت تاجیکستان با ظرفیت ۳۶۰۰ مگاوات در حال احداث است. انتظار می رود این نیروگاه توان تولید ۱۳٫۳ میلیارد کیلووات ساعت برق در یک سال را داشته و یکی از بزرگترین نیروگاه‌های برق آبی جهان خواهد بود.

تاجیکستان در جستجوی منابع مالی برای احداث این نیروگاه در بازارهای بین المللی اوراق قرضه به حجم ۵۰۰ میلیون دلار را به فروش گذاشته و همچنین به میزان ۴٫۵ میلیارد دلار درخواست برای یوروباند را دریافت کرده است.

اوراق قرضه دولت تاجیکستان عمدتا به مدیران صندوق ها (۸۵ درصد)، از جمله سرمایه گذاران آمریکایی (۳۸ درصد)، انگلیس (۲۴ درصد)، کشورهای اروپایی (۳۵ درصد) و آسیایی (۳ درصد) فروخته شدند.

انتهای  پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *