تیرگی روابط «بیشکک-آستانه» در آستانه انتخابات ریاست جمهوری قرقیزستان

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «نورسلطان نظربایف» رئیس جمهور قزاقستان با «آموربیک بابان‌اف» نخست وزیر پیشین و یکی از نامزدهای اصلی انتخابات ۱۵ اکتبر ریاست جمهوری قرقیزستان در ۱۹ سپتامبر برابر با ۲۸ شهریور سال جاری دیدار کرد.  

در پی این دیدار وزارت امور خارجه قرقیزستان برای «ریمتای کاریبژانوف» کاردار قزاقستان در «بیشکک» یادداشت اعتراضی ارسال کرد.

در این یادداشت دیدار نظربایف با بابان‌اف و حمایت رهبر قزاقستان از وی در انتخابات قریب الوقوع ریاست جمهوری قرقیزستان و همچنین بازتاب گسترده رسانه‌های قزاق از این دیدار تلاشی در جهت تأثیرگذاری بر روند انتخابات و مداخله در امور داخلی این کشور ارزیابی شد.

البته وزارت امور خارجه قزاقستان نیز با ارسال یادداشتی به کاردار قرقیزستان در «آستانه» از واکنش فوق العاده منفی بیشکک نسبت به دیدار نظربایف با بابان‌اف اظهار تعجب کرد.

در این یادداشت آمده است: رئیس جمهور قزاقستان حمایت خود از هیچ یک از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری قرقیزستان را اعلام نکرده بلکه فقط بر این نکته تأکید داشته که آستانه با رئیس جمهور منتخب مردم تعامل و همکاری نزدیک انجام خواهد داد. 

نظربایف به درخواست سیاستمداران و رهبران احزاب کشورهای مختلف به صورت مرتب با آنان ملاقات می‌کند و این موضوع یک تجربه معمول بین المللی است.

در همین راستا نظربایف در ۱۴ آگوست سال جاری با «سورنبای جن بیک اف» نخست وزیر قرقیزستان و یکی دیگر از نامزدهای انتخابات قریب الوقوع ریاست جمهوری این کشور نیز دیدار کرد.

دیدار نظربایف با بابان‌اف تنها موردی نیست که باعث واکنش‌های متقابل از سوی نهادهای رسمی ۲ کشور شده است زیرا طی سال‌های اخیر به دلیل اظهار نظرهای مقامات عالی به خصوص رئیس جمهور قرقیزستان روابط بین بیشکک و آستانه متمایل به سردی و تیرگی شده است.

از جمله «الماس‌بیک آتامبایف» در مصاحبه‌ای در ماه فوریه سال جاری با شبکه تلویزیونی «یورونیوز» اعلام کرد: قزاقستان در سال ۲۰۱۰ زمانی که به مدت یک ماه و نیم قرقیزستان را در محاصره قرار داد، قربانیان زیادی گرفت. 

این بیانیه رئیس جمهور قرقیزستان نه تنها با واکنش وزارت امور خارجه قزاقستان مواجه شد بلکه نظربایف نیز گفت: برخلاف رهبران و رؤسای جمهور که می‌آیند و می‌روند، قرقیزها و قزاق‌ها با هم خویشاوند هستند و این‌گونه نیز باقی خواهند ماند، بنابراین به چنین بیانیه‌هایی نباید توجه بالایی نشان داد.

برخی از تحلیلگران بر آنند که ملاقات بابان‌اف با رئیس جمهور قزاقستان و توجه آستانه نسبت به آن باعث تغییر مثبت در مبارزات انتخاباتی وی خواهد شد زیرا این احتمال بعید نیست که آستانه و «مسکو» در مورد انتخابات آتی ریاست جمهوری قرقیزستان نظر مشابهی داشته باشند.

البته دیدار نامزدهای انتخاباتی قرقیزستان با مقامات عالی کشورهای مهم هرگز اتفاق بی سابقه‌ای نبوده است.

به عنوان مثال در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۰ حدودا یک ماه قبل از انتخابات پارلمانی قرقیزستان «فلیکس کولوف» رئیس حزب «عار و ناموس» با «دیمیرتری میدودوف» رئیس جمهور و «ولادمیر پوتین» نخست وزیر، آموربیک بابان‌اف رئیس حزب «ریسپوبلیکا» و «تیمور ساری‌اف» رئیس حزب «آق شمقار» با «سرگئی ناریشکین» رئیس نهاد ریاست جمهوری و الماس‌بیک آتامبایف رئیس حزب سوسیال دموکرات ملاقات انجام داده بودند.

در آن زمان همچنین دیدار رئیس جمهور قزاقستان با مهره‌های اصلی انتخابات پارلمانی قرقیزستان و از جمله آتامبایف، «فلیکس کولوف» رئیس حزب «عار و ناموس» و «احمدبیک کلدی بیکوف»، «قمچی بیک تاشی اف» و «صادر جباروف» رهبران ائتلاف حزبی «آته ژورت» که حزب مخالف دولت دانسته می‌شد صورت گرفته بود اما هیچ گاه وزارت امور خارجه قرقیزستان نسبت به این دیدار‌ها و گفت‌وگوها واکنشی نشان نداده بود.

به اعتقاد عده‌ای از کارشناسان، یادداشت اعتراضی وزارت امور خارجه قرقیزستان نسبت به ملاقات نظربایف و بابان‌اف حاکی از نگرانی بیشکک نسبت به احتمال کاهش شانس نامزد مورد نظر آتامبایف یعنی جن بیک اف برای پیروزی قطعی در انتخابات پیش رو می‌باشد.

باید به این نکته نیز اشاره کرد که نظربایف در ملاقات خود با بابان‌اف اعلام کرد که نتیجه انتخابات که بازگوکننده اراده مردم قرقیزستان می‌باشد، احترام خواهد گذاشت.

از سوی دیگر در گزارش بخش مطبوعاتی ریاست جمهوری قزاقستان از بابان‌اف نه تنها به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری بلکه به عنوان رئیس فراکسیون پارلمانی «ریسپوبلیکا – آتا ژورت» نام برده شده که به این دلیل کمیسیون مرکزی انتخابات قرقیزستان نمی‌تواند ادعای نقض قانون از طرف این نامزد را داشته باشد.

اما بدون تردید نفس ملاقات رهبر قزاقستان با بابان‌اف معنای حمایت آستانه از نامزدی وی را دارد که با برنامه آتامبایف در مغایرت قرار گرفته است.

برخلاف چند هفته پیش اکنون صحبت از آن است که احتمالا انتخابات ۱۵ اکتبر به دور دوم کشیده خواهد شد زیرا پیروزی قاطع هیچ یک از نامزدهای اصلی متصور نیست.

پدیده قابل توجه دیگر مربوط به مرحله مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری قرقیزستان این است که این بار برخلاف دوره‌های قبل، وعده‌های بلندبالای نامزدها و حتی تطمیع انتخاباتی نتوانسته شرایط را برای پیروزی نامزد مورد نظر قدرت حاکم تضمین کند.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *