رئیس ‌جمهور تاتارستان با «میرضیایف» دیدار کرد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، «رستم مینیخانوف» رئیس‌جمهور تاتارستان با «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

رؤسای جمهور تاتارستان و ازبکستان در این دیدار مسائل گسترش بیش از پیش همکاری های متقابل بین ۲ کشور را مورد بررسی قرار دادند.

رئیس جمهور ازبکستان بر تشدید همکاری های متقابل با تاتارستان و دیگر شرکت های روسیه در چارچوب توافقات قرارداد بین دولتی امضا شده در جریان سفر وی به مسکو را تاکید کرد.

میرضیایف افزود: مردم ازبکستان و تاتارستان دارای روابط دیرینه فرهنگی، تاریخی و انسانی هستند.

بر اساس گزارش سایت ریاست جمهوری تاتارستان، در این دیدار مسائل گسترش بیش از پیش همکاری های متقابل اقتصادی و بازرگانی بین ۲ کشور بررسی شده است.

دو طرف تاکید کردند: برای افزایش حجم مبادلات بازرگانی بین ازبکستان و تاتارستان تا چهار برابر همه امکانات وجود دارد. مبادلات بازرگانی دو کشور در سال ۲۰۱۶ میلادی در سطح ۵۰ میلیون دلار قرار گرفته است. در حالیکه این شاخص طی شش ماه اول سال ۲۰۱۷ میلادی دو برابر افزایش یافته است.

روسای جمهور دو کشور بر گسترش همکاری ها در ابعاد اولویت دار از جمله اجرایی طرح های مشترک در حوزه نفت و گاز، ماشین سازی، تولید تجهیزات صنعتی، پزشکی و دارویی، مجتمع زراعی صنعتی و دیگر زمینه ها تاکید کردند.

علاوه بر این روسای جمهور ازبکستان و تاتارستان بر لزوم گسترش بیش از پیش همکاری های متقابل در زمینه های آموزش، بهداشت، تبادل فرهنگی و گردشگری تاکید شد.

«رستم مینیخانوف» آمادگی تاتارستان را برای گسترش همکاری های همه جانبه با ازبکستان را اعلام کرد.

رئیس ‌جمهور تاتارستان همچنین اعلام کرد که طی سفر وی به ازبکستان حدود ۱۰ سند مختلف در زمینه گسترش همکاری به امضا رسیده است.

رئیس ‌جمهور تاتارستان روز دوشنبه همچنین در نشست اقتصادی و بازرگانی ازبکستان و تاتارستان حضور داشت.

«رستم مینیخانوف» طی این سفر خود همچنین با نمایندگان تاتارهای مقیم ازبکستان دیدار و از جاذبه های گردشگری شهر باستانی سمرقند بازدید کرده است.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *