توافق ازبکستان و افغانستان بر سر بهره‌برداری مشترک از پل حیرتان

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، ازبکستان و افغانستان بر سر بهره برداری مشترک از پل «حیرتان» به توافق رسیدند.

«عبدالاحد خالقیار» کاردار سفارت افغانستان در «تاشکند» گفت: شرکت های راه آهن ازبکستان و افغانستان بر سر بهره برداری مشترک از پل «حیرتان» که تنها شریان مرتبط کننده ۲ کشور است، به توافق رسیدند.

به گفته وی، اخیرا «محمد یما شمس» رئیس سازمان راه آهن افغانستان به شهر «ترمذ» در جنوب ازبکستان سفر کرده و از مناطق مرزی ۲ کشور دیدن کرد.

وی ادامه داد: در سفر شمس به ازبکستان چند سند همکاری به امضا رسید که یکی از این اسناد تعمیر، نگهداری و استفاده مشترک از پل «حیرتان» بوده است.

این دیپلمات افغانستان افزود: همچنین در این سفر در زمینه گسترش همکاری متقابل بین شرکت‌های ریلی ۲ کشور و انتقال محموله های ریلی از مسیر منطقه «غلبه» (ازبکستان) و حیرتان (افغانستان) یادداشت تفاهم به امضا رسید.

خالقیار خاطرنشان کرد: امضای رسمی این توافقنامه در سفر رئیس جمهور افغانستان در ماه جاری به ازبکستان به امضای مقامات ارشد ۲ کشور خواهد رسید.

«عبدالعزیز کامل‌اف» وزیر امور خارجه ازبکستان نیز در تاریخ ۲۹ سپتامبر در نشست مطبوعاتی با اشاره به سفر رئیس جمهور افغانستان به تاشکند گفت: مساله سفر رسمی «اشرف غنی»  به ازبکستان در دستور کار قرار دارد و چگونگی برگزاری این سفر در حال برنامه ریزی می‌باشد.

وزیر امور خارجه ازبکستان افزود: برنامه ریزی می‌شود در سفر رئیس جمهور افغانستان به تاشکند مسائل همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی و همچنین حضور احتمالی ازبکستان در برخی طرح های مربوط به ارتباطات حمل ونقلی بررسی شود.

وی تاکید کرد: ازبکستان خواستار حل و فصل سیاسی اوضاع افغانستان است، ما از روی این مساله تبادل نظر و حسن تفاهم در عرصه سیاسی را تقویت خواهیم کرد. به عقیده ما همگرایی بیشتر افغانستان با جامعه جهانی یکی دیگر از موارد برقراری صلح و ثبات در این کشور است.

این دیپلمات ارشد ازبکستان خاطرنشان کرد: با وجود تنش های موجود در افغانستان ما با این کشور روابط اقتصادی، بازرگانی و انسانی خود را توسعه می دهیم.

وی ادامه داد: بر اساس برخی آمار در قلمرو این کشور چند میلیون ازبک اقامت دارند و ازبکستان با افغانستان روابط دیرینه تاریخی، فرهنگی و انسانی دارد.

هم‌اکنون در ازبکستان ۷۰ واحد شرکت با مشارکت سرمایه سرمایه‌گذاران کشور افغانستان از جمله ۲۰ شرکت با ۱۰۰ درصد سرمایه افغانی در زمینه‌های خدمات و عملیات تجاری و همچنین تولید مصالح ساختمانی فعالیت می‌کنند.

ازبکستان به افغانستان برق، میوه، سبزیجات، فرآورده‌های نفت و کود صادر می‌کند. 

افغانستان استقلال ازبکستان را در تاریخ ۲۲ دسامبر سال ۱۹۹۱ میلادی به رسمیت شناخته و در تاریخ ۱۳ اکتبر سال ۱۹۹۲ میلادی بین این ۲ کشور روابط دیپلماتیک برقرار شده است.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *