«عینک» روایتی متفاوت از زندگی مهاجرین افغانستان در ایران است

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، مهاجرت از جمله موضوعات مهمی است که همواره سوژه بسیاری از فیلمسازان جهان برای ساخت فیلم در نظر گرفته می‌شود.

افغانستان از جمله کشورهایی که است که در آن مهاجرت‌های بسیاری به علت وقوع جنگ صورت گرفته و ایران نیز بیش سه دهه است که حدود ۳ میلیون مهاجر افغانستانی را در خود جای داده است.

در سال‌های اخیر بسیاری از فیلمسازان ایران و افغانستان فیلم‌های بسیاری را در رابطه با مهاجرت و بویژه مهاجرین اتباع افغانستانی ساختند که با استقبال‌ فراوانی در جشنواره‌های متعدد روبرو شده است.

برخی از این فیلم‌ها به دلیل سیاه نمایی و اغراق از زندگی مهاجرین با انتقاد مواجه شده است اما برخی فیلمسازان نیز با به تصویر در آوردن زندگی واقعی مهاجرین با استقبال مخاطبان روبه رو شدند.

رضا آقایی فیلمساز ایرانی است که در فیلم خود به نام عینک زندگی مهاجرین در ایران را به نمایش در آورده است.

وی می‌گوید که عینک زندگی ۲ کودک ایرانی را روایت می‌کند که در مسیر اتفاقی با پسر بچه افغانستانی آشنا و در ادامه وارد زندگی مهاجرین افغانستان می‌شوند.

کارگردان فیلم عینک در گفتگو با خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس با بیان اینکه فیلم عینک به واقعیت زندگی مهاجرین افغانستان در ایران بدور از هرگونه سیاه‌نمایی پرداخته است، گفت: این فیلم که در بحبوهه فرا رسیدن سال نو است روایتی از نوروز به عنوان سنت مشترک دو کشور را به نمایش می‌گذارد.

آقایی می‌گوید که این فیلم ارزش‌های انسان دوستانه بین کودکانی را روایت می‌کند که با وجود مرزهای جغرافیایی دارای فرهنگ و رسوم مشترکی هستند و این موضوع قابل توجه است.

همچنین فیلم عینک در  ششمین جشنواره بین المللی فیلم شهر موفق شد به عنوان نامزد بهترین کارگردانی معرفی شود و جایزه بهترین دستاورد هنری را به خود اختصاص دهد.

                                                      *** متن زیر مشروح گفتگو با فیلمساز ایرانی در رابطه با فیلم مهاجرت است***

 

فارس: فیلم عینک چه نگاهی به زندگی مهاجرین در ایران داشته است؟

آقایی: فیلم عینک بدون اینکه به سیاه نمایی بپردازد زندگی مهاجرین افغانستان در ایران را روایت می‌کند.

موضوع فیلم در رابطه با دو خواهر و برادر است که برای تعمیر عینک مادربزرگ خود با کودکی افغان آشنا می‌شوند که برای تعمیر عینک مادربزرگ به آنها کمک می‌کند.

این دو کودک در طول این مسیر با زندگی مهاجرین افغانستان روبه رو می‌شوند و در این فیلم زندگی مهاجرین همراه با آیین ها و سنت های آنها روایت می‌شود.

فیلم در حال و هوای مراسم پیش از سال نو اتفاق می‌افتد و عید نوروز سنت و فرهنگ مشترک بین ۲ کشور ایران و افغانستان را به نمایش می‌گذارد.

فارس: این فیلم تاکنون چه جوایزی به خود اختصاص داده است؟

آقایی: فیلم عینک در  ششمین جشنواره بین المللی فیلم شهر موفق شد به عنوان نامزد بهترین کارگردانی معرفی شود و جایزه بهترین دستاورد هنری را به خود اختصاص دهد.

فارس: چه بازیگرانی در این فیلم به ایفای نقش پرداختند؟

آقایی: «راستین عزیز پور» و «سانیا رمضانی» نقش خواهر و برادر ایرانی فیلم را بازی می‌کنند، «مهدی هاشمی» نیز بازیگر افغانستانی است که نقش کودک افغان را بازی کرد.

«جعفر بزرگی» بازیگر ایرانی با چهره ای متفاوت نقش بازیگر افغانستانی را بازی می‌کند و در این فیلم ظاهر می‌شود.

«بشیر نیکزاد»، «انیس جعفری»، «زهرا برومند» و «فریبا ترکاشوند» نیز از دیگر بازیگران این فیلم هستند.

فارس: بازیگران افغان این فیلم را چطور انتخاب کردید؟

آقایی: بازیگران افغانستانی این فیلم از موسسه بازیگری مام میهن به سرپرستی «احمد عطایی» طی فرایندی انتخاب شدند.

در بین بازیگران باید گفت که کودکانی افغانستانی که در مشهد حضور داشتند از استعداد زیادی برخوردار بودند اما به علت دوری راه نتوانستیم از آنها در این فیلم استفاده کنیم.

فارس: به نظر شما از چه جهت فیلم عینک جایزه دستاورد هنری فیلم شهر را کسب کرد؟

آقایی: فیلم عینک نگاه نویی را به زندگی مهاجرین در ایران و بدون سیاه نمایی داشت و به نوعی روایت همدلی بین کودکان ایران و افغانستان را به نمایش گذاشته بود.

فیلم از نگاه و دنیای کودکان ساخته شده بود و هنگام نمایش در سالن پردیس سینما ملت مخاطبان بزرگسال در کنار کودکان به تماشای آن پرداختند.

این فیلم ارزش های انسان دوستانه بین کودکانی را روایت می‌کند که با وجود مرزهای جغرافیایی داری فرهنگ و رسوم مشترکی هستند و این موضوع قابل توجه است.

فارس: اکران های بعدی این فیلم چه زمانی و کجا است؟

آقایی: قصد داریم این فیلم را در جشنواره های مربوط به کودک و نوجوان به نمایش بگذاریم.

این فیلم توسط سفارت افغانستان در ایران و سازمان اکو مورد استقبال قرار گرفته و جهت معرفی بیشتر این فیلم قرار است حمایت‌های لازم انجام شود.

سفارت افغانستان قرار است این فیلم را برای اکران به وزارت امور خارجه این کشور ارجاع دهد و برای اکران و پخش فیلم جلسه ای برگزار شود.

به عنوان کارگردان و سرمایه گذار فیلم عینک به حمایت مادی توجه نمی‌کنم اما حمایت معنوی سفارت افغانستان در ایران و سازمان اکو باعث شد که با دلگرمی بیشتری این کار را دنبال کنم و شاید در آینده نیز فیلم هایی در رابطه با مهاجرین بسازم.

فارس: برخی معتقد هستند که در فیلم هایی که زندگی مهاجرین را روایت می‌کنند اغراق و سیاه نمایی وجود دارد به نظر شما چه عاملی باعث این موضوع می‌شود؟

آقایی: علت این امر عدم استفاده از مشاور است چراکه ما برای ساخت فیلم عینک از مشاور استفاده کردیم اینکه از واژه افغانی استفاده نشود، افغان و افغانستانی صحیح است افغانی واحد پول است. توجه به این موضوعات و سایر آداب و رسوم نیاز به استفاده از مشاور دارد.

در رابطه با لهجه هم باید گفت که لهجه و زبان دری بخشی از فرهنگ است همان طور که من به عنوان یک آذری زبان اگر به ترکیه بروم گویش من با آنها متفاوت است.

فارس: آیا قصد دارید این فیلم در افغانستان به نمایش درآید؟

آقایی: بله با گفتگوهایی که با سفارت افغانستان در تهران داشتم اگر شرایط مهیا شود این فیلم در کشور افغانستان نیز به نمایش در می آید.

فارس: و صحبت پایانی؟

آقایی: در پایان باید یادآوری کنم که این فیلم به صورت مستقل ساخته شده است و از سفارت افغانستان به خاطر حمایت معنوی از این فیلم، «حبیب ایل بیگی» معاون بنیاد فارابی و همه دوستانی که در ساخت این فیلم من را یاری کردند قدردانی و تشکر می‌کنم.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *