یارانه آب، برق و گاز در ترکمنستان قطع می‌شود

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در عشق‌آباد، «قربانقلی بردی‌محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان گفت: جهت بهره‌برداری با صرفه و استفاده بهینه و نیز تدوین و رونق فرهنگ استفاده بهینه از منابع خدادادی در این کشور، یارانه‌های اجتماعی برای شهروندان این کشور به تدریج حذف خواهند شد.

وی افزود: هر چند که دولت ترکمنستان ثروتمند و قادر به ادامه ارائه خدمات رایگان گاز طبیعی،برق ،آب آشامیدنی و نمک غذایی برای مردم این کشور است، اما بهتر است فرهنگ بهره برداری بهینه از نعمات الهی بین مردم ترویج شود و منابع انرژی برای نسلهای آتی این کشور نیز باقی بماند.

بردی‌محمداف خاطرنشان کرد: ارائه یارانه‌های اجتماعی نظیر ارائه رایگان گاز طبیعی، انرژی برق و آب آشامیدنی برای مردم این کشور در اوائل کسب استقلال این کشور وضع شده‌است تا در آن دوران سخت اقتصادی از مردم حمایت شود اما با گذشت زمان وضعیت مالی و میعشتی مردم این کشور بهبود یافته و در حال حاضر سیستم ارائه یارانه‌های مذکور به یک سیستم بی‌اثر تبدیل شده‌‌ است.

وی گفت: در خیلی از موارد به دلیل رایگان بودن گاز، برق و آب آشامیدنی این منابع خدادادی هدر می روند که این یک پدیده منفی است  و جوانان ما باید فرهنگ استفاده بهینه از منابع خدادادی آشنایی بیشتر پیدا کنند و قدر این همه تسهیلات را بدانند.

از سوی دیگر پس از این پیشنهاد رئیس جمهور ترکمنستان، چند تن از نمایندگان شورای مجلس ریش سفیدان این کشور در سخنانی از پیشنهادات مذکور بردی‌محمداف جهت حذف ارائه رایگان گاز طبیعی، انرژی برق و آب آشامیدنی به نمایندگی از مردم استقبال کردند.

پیشنهاد لغو یارانه‌های اجتماعی در حالی است که دولت این کشور از سال ۱۹۹۳ میلادی گاز طبیعی، برق و آب آشامیدنی را به شهروندان این کشور به صورت رایگان ارائه می‌دهد.

برق، آب، گاز و نمک از مشهورترین یارانه‌هایی هستند که از سوی دولت ترکمنستان به شهروندان این کشور که تعداد آنها بالغ بر ۶ میلیون نفر است، به صورت رایگان ارائه می‌شود.

 در ترکمنستان سهمیه هر شهروند ماهانه ۳۵ کیلووات برق، ۵۰ متر مکعب گاز طبیعی و روزانه ۲۵۰ لیتر آب آشامیدنی به صورت رایگان تعیین شده و ارائه این بسته یارانه تا سال ۲۰۳۰ میلادی از سوی دولت مصوب شده‌ است.

شهروندان ترکمنستان در صورت استفاده بیشتر از سهمیه خود از خدمات شهری قیمت اندکی را بابت این خدمات پرداخت می‌کنند.

دولت ترکمنستان برای هر شهروند صاحب خودرو ماهانه  ۱۲۰ لیتر بنزین نیز به صورت رایگان ارائه می‌داد که ۵ سال پیش این سهمیه را نیز حذف نمود، هم‌اکنون قیمت هر لیتر بنزین سوپر یک منات است و نرخ رسمی هر دلار ۳٫۵ منات می‌باشد.

ترکمنستان از نظر ذخایر طبیعی گاز در مقام چهارم دنیا قرار دارد و از منابع طبیعی به خصوص انرژی فسیلی زیادی برخوردار می‌باشد.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *