رئیس جمهور ازبکستان عازم «سوچی» شد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان برای حضور در نشست دوره ای شورای روسای جمهور کشورهای مستقل مشترک المنافع ساعتی پیش عازم «سوچی» روسیه شد.

طبق برنامه در این نشست روسای جمهور کشورهای عضو جامعه کشورهای مستقل مشترک المنافع چگونگی و چشم‌انداز گسترش بیش از پیش همکاری‌های همه جانبه  و موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی را مورد بررسی قرار داده  و ریاست این سازمان را برای سال ۲۰۱۸ مشخص خواهند کرد.

همچنین برنامه‌ریزی می‌شود در پایان نشست بیانیه روسای جمهور کشورهای عضو جامعه کشورهای مستقل مشترک المنافع (همسود) در خصوص حمایت از نهادهای خانوادگی و ارزش‌های خانوادگی سنتی، تصمیم در مورد اعلام سال ۲۰۱۹ میلادی به عنوان سال کتاب‌، سال ۲۰۲۰ میلادی به عنوان سال هفتاد و پنجمین سالگرد پیروزی در جنگ بزرگ میهنی سال‌های ۱۹۴۱ و ۱۹۴۵ و دیگر اسناد مبنی بر تحکیم همکاری‌های متقابل بین کشورهای عضو جامعه کشورهای مستقل مشترک المنافع را به تصویب رسانند.

رئیس جمهور ازبکستان همچنین در شهر سوچی دیدارهای دوجانبه ای را با دیگر مقامات این سازمان انجام می دهد.

جامعه کشورهای مستقل مشترک‌المنافع پس از فروپاشی شوروی سابق شکل گرفت.

بیانیه تأسیس این جامعه در ۲۱ دسامبر ۱۹۹۱ (۲۰ آذر ۱۳۸۰) در «آلماتی» توسط رهبران آذربایجان، ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، مولداوی، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان و اوکراین امضاء شد.

عضویت گرجستان در این جامعه به دنبال تصمیم رسمی رؤسای جمهور کشورهای عضو در ۳ دسامبر ۱۹۹۳ (۱۲ آذر ۱۳۸۲) و به دنبال درخواست «ادوارد شواردنادزه» رئیس جمهور این کشور در ۸ اکتبر ۱۹۹۳ (۱۶ مهر۱۳۸۲) صورت گرفت.

انتهای پیام/ز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *