نشست سران اتحادیه اوراسیا در روسیه؛ همگرایی بیشتر محور مذاکرات

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، نشست شورای سران کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در «سوچی» روسیه برگزار شد.

در این نشست سران کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در زمینه وضعیت و دورنمای توسعه این اتحادیه تبادل نظر و بر افزایش تأثیر مثبت فرآیندهای همگرایی بر اقتصاد کشورهای عضو تأکید کردند.

شرکت کنندگان این اجلاس با ابراز علاقمندی برای تقویت همه جانبه همگرایی از تسریع فرآیند تصویب قانون مشترک گمرکی از اول ژانویه سال ۲۰۱۸ میلادی حمایت کردند.

سران کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در زمینه گسترش تعاملات در عرصه اقتصاد دیجیتال توافق و دستور کار اتحادیه مذکور در این خصوص را تا سال ۲۰۲۵ میلادی تصویب کردند.

همچنین شرکت کنندگان این اجلاس در خصوص تهیه برنامه بین المللی همکاری در عرصه خدمات فضایی و ادغام سیستم‌های ملی موجود در زمینه سنجش زمین از راه دور توافق کردند.

در این نشست پیشنهادی در خصوص استفاده فعال‌تر از بانک توسعه اوراسیا و صندوق تثبیت اوراسیا برای حمایت مالی از طرح‌های مشترک در عرصه صنایع، کشاورزی و زیرساخت‌ها صورت گرفت.

در این نشست همچنین مسائل مربوط به همکاری اتحادیه مذکور با سایر کشورها به ویژه کشورهای عضو اتحادیه کشورهای مستقل مشترک المنافع و سایر اتحادیه‌های همگرایی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

در سال آینده میلادی ریاست اتحاد اقتصادی اوراسیا به روسیه منتقل می‌شود.

در این اجلاس رؤسای جمهور قزاقستان، ارمنستان، بلاروس، مولداوی، روسیه، نخست وزیر قرقیزستان و رئیس هیأت مدیره اتحادیه اقتصادی اوراسیا شرکت کردند.

اتحادیه اقتصادی اوراسیا هم اکنون از کشورهای روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان تشکیل شده است.

مجموع مساحت کشورهای عضو این اتحادیه بیش از ۲۰ میلیون کیلومتر مربع، جمعیت آن بیش از ۱۸۰ میلیون نفر و تولید ناخالص داخلی آن در سال ۲۰۱۳ میلادی حدود ۴ هزار میلیارد دلار (بر اساس معیار برابری قدرت خرید) است.

در چارچوب این اتحادیه، اعضای آن موافقت خود را با تردد آزاد کالا، سرمایه، نیروی کار و خدمات در مرزهای اوراسیا اعلام کرده‌اند. اعضای اوراسیا همچنین اعلام کرده‌اند که سیاست مشترکی در زمینه انرژی، صنعت، کشاورزی و وسایل نقلیه خواهند داشت.  

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *