مذاکرات «نظربایف» با نخست‌وزیر قرقیزستان تکذیب شد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، دفتر نخست وزیر قزاقستان با نشر بیانیه ای مذاکرات رئیس جمهور این کشور با نخست وزیر قزاقستان در حاشیه اجلاس شورای سران کشورهای عضو اتحاد اقتصادی اوراسیا در «سوچی» روسیه را دور از واقعیت خواند.

در این بیانیه آمده است: اولا، در چارچوب نشست شورای اقتصادی اورآسیا در سوچی روسیه رئیس جمهور قزاقستان با نخست وزیر قرقیزستان مذاکره نکرده بلکه یک تماس کوتاه بین «ساپار ایساکف» و «نورسلطان نظربایف» صورت گرفته و عکسی که وی (ایساکف) در صفحه فیسبوک خود گذاشته بیانگرد این واقعیت است.

ثانیا، اطلاعات در این خصوص که نظربایف «دولت را موظف کرده تا تمام مسائل مربوط به وضعیت در مرز قزاقستان و قرقیزستان را حل و فصل کند» واقعیت ندارند و در واقع به دولت برای راه اندازی مشاوره بین دولتی در این زمینه دستور داده شده است.

همان طور که قبلا در رسانه های قزاقستان گزارش شده بود در حال حاضر خدمات مرزبانی کمیته امنیت ملی قزاقستان در همکاری با وزارت کشور، کمیته های درآمد و نظارت دولتی یک عملیات از قبل طرح‌ریزی شده را در تمام مناطق مرزی این کشور از جمله در مرز قزاقستان و قرقیزستان انجام می دهند.

تشدید بازجویی افراد، وسائل حمل و نقل، کالا و محصولاتی که از طریق مرز عبور می‌کنند در چارچوب قوانین موجود و بدون نقض حقوق شهروندان داخلی و خارجی صورت می گیرد.

هیچ محدودیت و ممنوعیتی در زمینه عبور مرز وجود ندارد. هدف اصلی از عملیات مرزی برنامه ریزی شده جلوگیری از فعالیت های غیر قانونی در مناطق مرزی، شناسایی افراد درگیر در فعالیت های تروریستی، قاچاق مواد مخدر و سایر فعالیت های جنایی، بررسی انطباق رژیم مرزی و قوانین مهاجرت می‌باشد.

در این بیانیه همچنین ذکر شده که خدمات مرزبانی طرف قرقیزی نیز با توجه به انتخابات ریاست جمهوری در این کشور کنترل در گذرگاه های مرزی را تقویت کرده اند.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: دفتر نخست وزیر قزاقستان رسما از گسترش اطلاعات تحریف شده اظهار تعجب کرده و آمادگی خود جهت همکاری در زمنیه ارائه اطلاعات عینی با تمام رسانه ها را عنوان می‌کند.

 انتهای پیام/ز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *