فرار مالیاتی ۱۷۲ میلیون دلاری کارآفرینان تاجیک در سال ۲۰۱۶

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «امامعلی رحمان» رئیس جمهور تاجیکستان ساعاتی قبل در ملاقات با کارآفرینان، سرمایه‌گذاران و شرکت‌های تجاری و سرمایه گذاری در شهر «دوشنبه» گفت: دخالت اداره مالیات و نظارت بر فعالیت سرمایه‌گذاران و تجار افراطی بوده و باعث نگرانی است.

رحمان در این زمینه افزود: بازرسی‌های پی در پی و تفتیش‌های بی‌اساس مقامات اداره مالیات تاجیکستان در زمینه فعالیت تجار و سرمایه‌گذاران مانع اصلی رشد اقتصاد در این کشور است.

رحمان در ادامه افزود: با هدف جلوگیری از بازرسی‌های بی اساس به وزارت دادگستری، کمیته سرمایه‌گذاری و اموال دولتی و کمیته مالیات کشور دستور داده ایم تا طرح اصلاح قانون‌های فعلی را تهیه کنند.

رئیس جمهور تاجیکستان تصریح کرد: کاهش بازرسی و تفتیش‌ها نباید کارآفرینان و تجار را بی‌سبب خوشحال سازد و در پرداخت مالیات کوتاهی کنند.

وی ادامه داد: با وجود ارائه برخی تسهیلات در فعالیت کارآفرینان هنوز برخی از آنان از پرداخت مالیات سرپیچی می‌کنند و درآمد واقعی خود را پنهان می‌دارند.

رحمان افزود: با توجه به بازرسی‌های سال ۲۰۱۶ و ۶ ماه نخست سال جاری مبلغ مالیات پنهان شده از سوی کارآفرینان یک میلیارد و ۵۲۰ میلیون سامانی معادل ۱۷۲ میلیون دلار بوده است.

رئیس جمهور تاجیکستان در پایان برای ایجاد کارخانه‌های جدید و توسعه سرمایه‌گذاری در کشور پیشنهاد کرد که از ماه ژانویه سال آتی واردات تجهیزات تولیدی و تکنولوژی از مالیات و گمرک معاف شوند.

در حال حاضر در تاجیکستان حدود ۲۵۰ هزار صاحب‌کار انفرادی ثبت شدند و سهم بخش خصوصی در اقتصاد ملی این کشور از ۶۰ درصد بیشتر است.

نگرانی رئیس جمهور تاجیکستان در حالی است که برخی از کارآفرینان و تجار از مالیات و بازرسی‌های مداوم مقامات این کشور بر فعالیت‌های تجاری خود شکایت می‌کنند.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *