وزیر امور خارجه آمریکا فردا به پاکستان می‌رود

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه آمریکا فردا سه شنبه برای سفر یک روزه عازم پاکستان می‌شود.
سفر تیلرسون با دعوت رسمی «خواجه محمد آصف» وزیر امور خارجه پاکستان انجام می‌شود البته وی بعد از آن در راستای دیدارهای منطقه‌ای خود به هند خواهد رفت.
وزیر امور خارجه آمریکا در این سفر با شاهد خاقان عباسی نخست وزیر،خواجه محمد آصف وزیر امور خارجه و قمر جاوید باجواه فرمانده ارتش پاکستان ملاقات خواهد کرد.
بعد از آزادی خانواده آمریکایی از چنگ شبکه حقانی با اینکه ابتدا واشنگتن از پاکستان برای همکاری در این زمینه تشکر کرد اما بار دیگر دو کشور دچار اختلاف شده‌اند.
سازمان سیا اعلام کرد که خانواده گروگان گرفته شده آمریکایی از ابتدا در پاکستان نگهداری می‌شدند و این کشور می‌توانست قبل از این مدت طولانی یعنی ۵ سال آنها را آزاد کند.
آزادی دکتر شکیل آفریدی شهروند پاکستانی که برای کشتن اسامه بن لادن با سازمان سیا همکاری کرد یکی از محورهای دیدار وزیر امور خارجه آمریکا با مقامات پاکستان است.
تیلرسون در این سفر تلاش می‌کند پاکستان را قانع کند تا هند را نیز به عنوان یکی از اعضای مذاکرات چهارجانبه برای صلح در افغانستان بپذیرد که بعید است اسلام‌آباد به این خواسته واشنگتن تن دهد.

در آستانه سفر رکس تیلرسون به پاکستان دولتمردان اسلام آباد با برگزاری جلسه‌ای مهم اعلام کردند دست رد به سینه آمریکایی‌ها خواهند زد.

گزارش‌ها حاکی است پاکستانی‌ها تصمیم گرفته‌اند بیش از این با طناب آمریکا به چاه نرفته و سناریوی آنها در خصوص مبارزه با تروریسم در افغانستان را نپذیرند.

دولتمردان اسلام آباد که سال‌ها به دلیل همکاری نظامی و اطلاعاتی با آمریکا اتباع کشور خود را به کام مرگ فرستاده بودند این بار تصمیم گرفته‌اند همکاری‌های خود را بسیار محدود کرده و فقط جایی نیروهای آمریکایی را پشتیبانی کنند که با منافع ملی اسلام آباد تضاد نداشته باشد.

تصمیم مهم دیگری که گرفته شده است این است که دیگر به نیروهای نظامی آمریکا یا کشورهای دیگر اجازه انجام عملیات در خاک پاکستان داده نمی‌شود، و فقط ارتش پاکستان حق انجام عملیات ضد تروریستی در داخل مرزهای این کشور را دارد.

نکته مهمی که قرار است به وزیر خارجه آمریکا اعلام شود این است که پاکستان فقط به میزانی همکاری خواهد داشت که آمریکا همکاری کند و دیگر چون گذشته در خط مقدم میدانی که آمریکا رهبر آن است نخواهد جنگید و حتی عملیات‌های مشترک با آمریکا در داخل خاک خود انجام نخواهد داد.

اسلام آباد واشنگتن را تهدید و اعلام کرده است: اگر آمریکا بازهم بخواهد در داخل خاک پاکستان حملات پهپادی انجام دهد با واکنش سخت اسلام آباد روبرو خواهد شد.

علاوه بر این پاکستان نه دخالت هند و نزدیک شدن بیش از اندازه افغانستان به این کشور را خواهد پذیرفت و نه اجازه می‌دهد آمریکا یا هر کشور دیگری در مورد منافع مشترک اسلام آباد و پکن به خصوص کریدور اقتصادی چین و پاکستان صحبت کند .

با توجه به تشدید دوباره اختلافات بین واشنگتن و اسلام‌آباد کارشناسان پاکستانی پیش بینی می‌کنند سفر رکس تیلرسون به این کشور چندان دستاوردی نخواهد داشت.

وزیر دفاع آمریکا چندی پیش گفت: قبل از اینکه ترامپ به گزینه‌هایی روی آورد که مربوط به حمایت پاکستان از تروریسم است بار دیگر همکاری با این کشور در خصوص افغانستان را امتحان خواهیم کرد.

چندی پیش ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا بعد از تعیین استراتژی خود در افغانستان گفت: پاکستان با ادامه اقدامات خود در پناه دادن به افراط‌گرایان در آینده بسیار ضرر خواهد کرد زیرا این کشور به تروریست‌هایی پناه می‌دهد که با واشنگتن می‌جنگند.

سخنان ترامپ واکنش شدید پاکستان و لغو دیدار مقامات ۲ کشور را به دنبال داشت.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *