نخست‌وزیر قرقیزستان به «ایروان» سفر می‌کند

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک «ساپر ایساکف» نخست وزیر قرقیزستان امروز برای دیدار با سران اتحادیه اقتصادی اوراسیا به «ایروان» پایتخت ارمنستان سفر می‌کند. 

در این نشست سران کشورهای اتحادیه اوراسیا دورنمای همکاری این سازمان و  همکاری‌های دو جانبه و چند جانبه را مورد بررسی قرار خواهند داد.

در چارچوب این سفر، ایساکف همچنین «باقیت جان ساگین تایف» نخست وزیر قزاقستان دیدار خواهد کرد و در مورد روابط دوجانبه و چشم انداز توسعه بین ۲ کشور بحث خواهد کرد.

نخست وزیر قرقیزستان در این سفر با همتای قزاقی خود در مورد حل مشکلات موجود در مرزهای ۲ کشور و تاخیر ورود شهروندان و وسائل نقلیه قرقیز به قزاقستان را مورد بررسی قرار خواهد داد.

هفته گذشته نیز ایساکف به «آستانه» پایتخت قزاقستان سفر کرد تا بتواند اختلافات پیش آمده در زمان انتخابات ریاست جمهوری قرقیزستان بین ۲ کشور را حل و فصل کند اما با گذشت نزدیک به ۱۰ روز از این سفر همچنان ورود شهروندان قرقیز به قزاقستان با مشکلاتی روبه رو است.

اتحادیه اقتصادی اوراسیا هم اکنون از کشورهای روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان تشکیل شده است.

مجموع مساحت کشورهای عضو این اتحادیه بیش از ۲۰ میلیون کیلومتر مربع، جمعیت آن بیش از ۱۸۰ میلیون نفر و تولید ناخالص داخلی آن در سال ۲۰۱۳ میلادی حدود ۴ هزار میلیارد دلار (بر اساس معیار برابری قدرت خرید) است.

در چارچوب این اتحادیه، اعضای آن موافقت خود را با تردد آزاد کالا، سرمایه، نیروی کار و خدمات در مرزهای اوراسیا اعلام کرده‌اند. اعضای اوراسیا همچنین اعلام کرده‌اند که سیاست مشترکی در زمینه انرژی، صنعت، کشاورزی و وسایل نقلیه خواهند داشت.  

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *