خروج «بیشکک» از اوراسیا در صورت عدم حل و فصل مشکلات با قزاقستان

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، «ارتیم ناویک‌اف» وزیر اقتصاد قرقیزستان در نشستی مطبوعاتی درباره مسائل مرزی با قزاقستان اظهار داشت: اگر مسئله مذکور در سطح دوجانبه یا در قالب اتحادیه اقتصادی اوراسیا حل نشود بررسی خروج «بیشکک» از اتحادیه اقتصادی اوراسیا در دستور کار مقامات سیاسی ارشد این کشور قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به صحبت‌های «الماس‌بیک آتامبایف» رئیس جمهور قرقیزستان در مورد ناامید شدن بیشکک از اتحادیه اقتصادی اوراسیا و لزوم یافتن دیگر راه‌های توسعه اقتصادی، تصریح کرد: ارزیابی سخنان رئیس جمهور سخت است و چنین تصمیماتی باید در سطوح بالا گرفته شود.

همچنین در پاسخ به سؤال خبرنگاران مربوط به هزینه‌های بازرگانان قرقیز از تحریم‌های دولت قزاقستان گفت: در حال حاضر کارشناسان در حال تهیه گزارش گسترده‌ای درباره هزینه‌ها هستند که بر اساس آن تصمیمات جدی گرفته می‌شود و پس از آن مکانیزم‌های حل مشکلات تجار طراحی می‌گردد.

این در حالی است که بحران سیاسی بین قرقیزستان و قزاقستان به ایجاد مشکلات مرزی منجر شده و در مرزهای ۲ کشور تعداد زیادی کامیون‌ جمع شدند.

این اتحادیه و چین به این توافق رسیدند تا در کوتاه‌ترین زمان ویرایش حقوقی و فنی متن توافق نامه را انجام داده و بعد از آن به اجرای اقدامات لازم برای اجرای این توافق‌نامه بپردازند.

اتحادیه اقتصادی اوراسیا هم اکنون از کشورهای روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان تشکیل شده است.

مجموع مساحت کشورهای عضو این اتحادیه بیش از ۲۰ میلیون کیلومتر مربع، جمعیت آن بیش از ۱۸۰ میلیون نفر و تولید ناخالص داخلی آن در سال ۲۰۱۳ میلادی حدود ۴ هزار میلیارد دلار (بر اساس معیار برابری قدرت خرید) است.

در چارچوب این اتحادیه، اعضای آن موافقت خود را با تردد آزاد کالا، سرمایه، نیروی کار و خدمات در مرزهای اوراسیا اعلام کرده‌اند. اعضای اوراسیا همچنین اعلام کرده‌اند که سیاست مشترکی در زمینه انرژی، صنعت، کشاورزی و وسایل نقلیه خواهند داشت.  

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *