نگرانی کارشناسان از ادامه تنش‌های مرزی قزاقستان و قرقیزستان

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک امروز در پایتخت قرقیزستان نشستی تخصصی یا حضور کارشناسانی از حوزه اقتصاد، سیاست و امنیت برگزار و مهم‌ترین رویدادهای چند ماه گذشته از جمله تنش مرزی میان قرقیزستان و قزاقستان مورد بررسی قرار گرفت.

در این نشست، «اولان عبدمالیف» کارشناس مسائل اقتصادی قرقیزستان اظهار داشت: قرقیزستان نباید به اتحادیه اقتصادی اورسیا متمرکز بود تمام همت و تلاش خود را برای موفقیت آن انجام دهد. اکنون ازبکستان از این فرصت برخوردار نیست اما قرادادهایی میلیون دلاری با روسیه به امضا میرساند.

وی ادامه داد: باید به طور اضطراری سیاست گفتگوی یک طرفه را رها کرده به سیاست چندطرفه و تعامل همه جانبه روی آوریم.

این کارشناس گفت: جمعیت تنها یک استان چین بیشتر از کل جمعیت روسیه است و باید از این فرصت مغتنم بیشترین استفاده را برد.

در ادامه جلسه «سرگئی پانمریاف» رئیس انجمن کارآفرینان قرقیزستان با اشاره دلائل تحریم‌های اقتصادی از طرف «آستانه» نسبت به «بیشکک» تصریح کرد: دلیل واقعی تحولات فعلی نه مسائل اقتصادی بلکه سیاسی است که مقامات گمرکی قزاقستان با ایجاد مشکلات به کمیون‌های قرقیز قوانین اتحادیه اقتصادی اوراسیا و سازمان تجاری جهانی را مکرر نقض می‌کنند.

وی گفت: این گونه مسائل در سطح دوجانبه و سه‌جانبه (قزاقستان، قرقیزستان و روسیه) حل نمی‌شود و تنش‌های موجود باید مورد نگرانی همه اوضاع اتحادیه اقتصادی قرار بگیرد زیرا اینجا مشکلات جدی برای جامعه کسب‌وکار همه کشورهای عضو این سازمان مطرح است.

پانمارایف اظهار داشت: تعداد زیادی کامیون‌ هم اکنون در مرز مترصد ورود به قزاقستان برای جابجایی بارهای خود هستند اما دولت قزاقستان وجود این مشکل را قبول نمی‌کند که این واقعیت به سیاسی بودن اصل مسئله اشاره دارد.

«دنیس بردکاف» کارشناس مسائل سیاسی قرقیزستان در صحبت‌های خود همچنین به مشکلات مرزی قرقیزستان و قزاقستان اشاره کرد و اظهار داشت: دولت قرقیزستان بایستی در گذشته بفکر احتمال بروز چنین مشکلاتی می‌افتاد.

وی ادامه داد: در قرقیزستان و قزاقستان اشخاص ثروتمند قابلیت‌های گسترده در فرایندهای تصمیم گیری دارند و در واقع دولت‌های این کشورها به دنبال منافع شخصی افراد ثروتمند و دست نشانده‌های آنها هستند.

این کارشناس افزود: به عنوان مثل در ازبکستان یک ثروتمند (الیشر اثماناف) نفوذ جدی به دولت این کشور دارد و بسیاری بدنبال تامین منافع وی کار می‌کنند.

«جمعه‌قادر اکینیف» کارشناس مسائل اقتصادی قرقیزستان گفت: با پیوستن به اتحادیه اقتصادی اوراسیا قرقیزستان تصمیم درستی را گرفت اما وضعیت فعلی در مرزهای قرقیزستان و قزاقستان بیشکک را برای جست‌وجوی بازارهای جدید ملزم میسازد که بایستی این مهم را هرچه سریعتر در دستور کار دولت قرار داد.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *