امضای ۱۳ سند همکاری رهاورد سفر «بردی محمداف» به دوشنبه

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «قربانقلی بردی محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان که امروز برای یک سفر ۲ روزه به تاجیکستان وارد شده است با «امامعلی رحمان» رئیس جمهور این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

روسای جمهور ۲ کشور در این ملاقات وضعیت فعلی و دورنمای توسعه تعاملات میان ۲ کشور و مسائل مهم بین المللی و منطقه ای را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

 در این دیدار طرفین از سطح پایدار مثبت همکاری میان «دوشنبه» و «عشق‌آباد» در عرصه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، بشردوستانه و سایر جهات اظهار رضایت و تاکید کردند که دوستی، برادری و احترام متقابل اصول اساسی توسعه این مناسبات به شمار می‌رود.

رحمان و بردی محمداف در ادامه بر تمایل ۲ کشور جهت تحکیم بیشتر مشارکت دو جانبه با در نظر گرفتن منافع طرفین تاکید کردند.

سران ۲ کشور همچنین بر ضرورت تقویت بیشتر روابط مشترک تاجیکستان و ترکمنستان در سازمان‌های بین المللی که هر دو طرف عضو آن می‌باشند، اشاره کردند.

اهمیت سازمان ملل متحد و موسسات آن به عنوان واسطه همه جانبه در حل مسائل جهانی، تامین رشد پایدار، تحکیم امنیت و ثبات در جهان از سوی روسای جمهور تاجیکستان و ترکمنستان در این دیدار تایید شد.

در مورد مسائل اقتصادی رحمان و بردی محمد اف بر ضرورت فعال سازی روابط تجاری و اقتصادی میان ۲ کشور تاکید و تصمیم گرفتند که جهت شناسایی و عملی سازی جهات اولویت دار در این زمینه مساعدت خواهند کرد.

سران دو کشور تاجیکستان و ترکمنستان با هدف ارتقاء همکاری های دو جانبه تجاری و اقتصادی میان «دوشنبه» و «عشق آباد» بر ضرورت افزایش اثر بخشی کنترل اجرای کامل تصمیمات کمیسیون مشترک بین دولتی دو کشور در زمینه همکاری های تجاری، اقتصادی، علمی و فنی تاکید کردند.

رحمان و بردی محمداف با اشاره به شرایط مساعد برای گسترش بیشتر روابط در عرصه های حمل و نقل، انرژی، صنعت، تجارت و کشاورزی در این راستا بر لزوم تقویت تلاش ها برای تحکیم روابط تجاری، شناسایی محصولات تولیدی دو کشور، آموزش امکانات صادراتی و وارداتی و جستجوی اشکال جدید تعاملات اقتصادی اشاره کردند.

رهبران دو کشور تاجیکستان و ترکمنستان در این دیدار اظهار داشتند که تعمیق همکاری در حوزه حمل و نقل برای رشد تجارت بین المللی میان ۲ کشور از اهمیت کلیدی برخوردار می‌باشد.

طرفین اجرای طرح ساخت و ساز راه آهن «تاجیکستان-افغانستان-ترکمنستان» را یکی از بزرگترین پروژه های حمل و نقل در منطقه عنوان کردند.

روسای جمهور در این ملاقات همچنین بر اهمیت استفاده عاقلانه ذخایر آبی و انرژی تاکید کردند.

طرفین اظهار داشتند که مکالمه فرهنگی و گسترش همکاری های گوناگون بین دوشنبه و عشق آباد در تقویت دوستی اثر گذار خواهد بود.

در این راستا دو طرف توافق کردند که از تمام امکانات برای توسعه بیشتر مناسبات دو جانبه در عرصه آموزش و پرورش، علم و فرهنگ استفاده خواهند کرد.

روسای جمهور با هدف تقویت بیشتر دوستی سنتی میان مردم دو کشور در زمینه برگزاری روزهای فرهنگی، همچنین مبادله هیات های فرهنگی توافق کردند.

بردی محمداف و رحمان تاکید کردند: برقراری وضعیت پایدار سیاسی، اجتماعی و اقتصادی افغانستان به تامین امنیت و ثبات در منطقه کمک می‌کند.

 رحمان و بردی محمد اف همچنین گسترش همکاری های مشترک در زمینه مبارزه با تهدید های فراملی از جمله تروریسم، جنایات سازمان یافته و قاچاق مواد مخدر میان ۲ کشور را مهم عنوان کردند.

در جریان سفر بردی محمد اف به تاجیکستان ۱۳ سند همکاری از جمله: توافقنامه میان تاجیکستان و ترکمنستان در زمینه اصول دریافت مالیات غیر مستقیم در صادرات و واردات کالا، توافقنامه در زمینه همکاری های درازمدت تجاری و اقتصادی؛ توافقنامه میان دولت جمهوری تاجیکستان و دولت ترکمنستان در مورد پذیرش اسناد تحصیلی.

توافقنامه بین دولت جمهوری تاجیکستان و دولت ترکمنستان در زمینه همکاری در زمینه کشاورزی؛ در زمینه دفاع مدنی، جلوگیری و رفع حالت های اضطراری؛ به رسمیت شناختن مجوز برای اجرای فعالیت های ساختمانی؛ برنامه همکاری میان دولت تاجیکستان و دولت ترکمنستان در حوزه فرهنگ برای سال‌های ۲۰۱۸-۲۰۲۰٫

پروتکل اصلاحیه توافقنامه بین دولت تاجیکستان و ترکمنستان در زمینه احداث  ساختمان مدارس متوسطه به نام «مختومقلی» در روستای «ایرگش سلطان» ناحیه دوستی استان ختلان تاجیکستان، توافقنامه میان مقامات اجرایی شهرداری دوشنبه و عشق آباد در زمینه ایجاد روابط نزدیک میان پایتخت های ۲ کشور. توافقنامه میان استان ختلان تاجیکستان و استان لبال ترکمنستان در زمینه همکاری‌های تجاری، اقتصادی، علمی، فنی و فرهنگی.

یادداشت تفاهم میان کارخانه دولتی «تاجیک اینوست» وابسته به کمیته دولتی سرمایه گذاری و اداره اموال دولتی تاجیکستان و اتحادیه تجار ترکمنستان، به امضای مقامات ۲ کشور رسید.

انتهای پیام/.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *