افراط‌گریان آسیای مرکزی در اندیشه «جهاد جهانی»

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، روزنامه «وال استریت ژورنال» در مقاله ای به آخرین وضعیت اعضای داعش در منطقه خاورمیانه و کشورهای آسیای مرکزی پرداخته و در آن به شکست این گروه تروریستی و افراطی پرداخته است.

در این مطلب آمده است: با آنکه داعش در عراق و سوریه با شکست مواجه شده اما اعضای این گروه به خارج از این منطقه فرار کرده و دست به اقدامات تروریستی می‌زنند.

طی سال جاری در چندین مورد حوادث تروریستی مختلفی توسط اتباع آسیای مرکزی از جمله ازبک تباران در نقاط مختلف دنیا رخ داده است که از جمله آن می‌توان به حمله مرگبار به کلوب شبانه استانبول ترکیه در آستانه سال جدید، حمله ماه آوریل متروی شهر سنت پترزبورگ روسیه، حمله شهر استکهلم سوئد و هم اکنون حمله به رهگذران در شهر نیویورک آمریکا اشاره کرد.

مقامات امنیتی روسیه نیز چند شهروند تاجیکستان را به اتهام طرح ریزی عملیات تروریستی در این کشور مورد بازداشت قرار دادند و دو نفر از آنها پس از حمله ماه آوریل متروی سنت پترزبورگ کشته شدند.

در این حمله انتحاری «اکبرجان جلیل اف» شهروند ازبک تبار قرقیزستان متهم به اقدامات تروریستی شد و همچنین به اتهام همدستی با وی چند مهاجر دیگر از آسیای مرکزی را نیز بازداشت کردند.

افزایش حملات و بمب گذاری ها از سوی اتباع آسیای مرکزی بیانگر تهدید افزاینده افراطی ها از این منطقه است که از تروریست ها الهام گرفته اند.

با آنکه داعش در عراق و سوریه با شکست مواجه شده است اما اعضای  این گروه به خارج فرار کرده و احتمال در بسیاری از مناطق جهان خطر ایجاد کنند.

اما اینجا یک سوال دیگر که در اذهان پیدا می شود این است که چرا یک جوانی که به آرزوی آزادی و زندگی خوب به آمریکا سفر می‌کند، دست به چنین اقداماتی می زند؟

ازبکستان پس از سقوط شوروی نخستین کشور در آسیای مرکزی بود که در آن سازمان افراطی به نام حرکت اسلامی ازبکستان پیدا شد که در تاجیکستان و قرقیزستان این گروه عضو داشت، این گروه در حال حاضر در افغانستان فعال است.

تحلیلگران یکی از دلایل افراطی شدن اتباع آسیای مرکزی در خارج را عدم دریافت صحیح سوالات دینی در این کشورها می‌دانند.

همچنین آنها برای پیدا کردن به سوالات خود در مورد نقش اسلام در جامعه و وظایف دینی به اینترنت رو می آورند که این منبع پاسخگوی مطمئنی نیست.

مقامات و کارشناسان تاجیکستان نیز معتقدند: بسیاری از جوانان افراطی شده تاجیک افرادی با سطح سواد پائین هستند که همواره موعظه های دینی افراد افراطی را گوش می کنند.

با توجه به گفته کارشناسان بین المللی، حملات تروریستی از سوی شهروندان کشورهای آسیای مرکزی در خارج را می توان با انگشت شمرد، ولی افزایش چنین اقداماتی گواه بر این موضوع است که افراطی های آسیای مرکزی در حال پیوستن به گروههای افراطی جهانی هستند.

به تخمین گروه بین المللی تحقیق بحران ها، تاکنون بیشتر از ۴ هزار نفر از اتباع کشورهای اسیای مرکزی به سوریه و عراق رفته، به صفوف گروه داعش و به دیگر سازمان های افراطی پیوسته اند.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *