آماده ترانزیت برق از ترکمنستان به آسیای مرکزی هستیم

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، «عیسی سعدالله‌یف» رئیس بخش توسعه استراتژی «ازبک.انرگو» گفت: ازبکستان خطوط برق با فشار ۲۲۰ و ۵۰۰ کیلووات را آماده کرده و زمانی که ترکمنستان درباره صادرات برق به کشورهای دیگر قراردادهای مورد نظر را امضا کند، «تاشکند» برای راه اندازی خطوط برق و ترانزیت آن آماده است.

وی اظهار داشت: پیش از این وزارت انرژی ترکمنستان و شرکت سهامی «ازبک.انرگو» یادداشت تفاهم همکاری در زمینه ترانزیت برق امضا کردند و در چارچوب این سند ترانزیت برق از «عشق آباد» به سیستم برق آسیای مرکزی از طریق ازبکستان انجام می‌گیرد.

سعدالله‌یف ادامه داد: ازبکستان امروزه برای توسعه و تشدید فعالیت‌های مربوط به انرژی در آسیای مرکزی برخی اقدامات لازم را انجام داده است.

وی ادامه داد: هم اکنون سیستم برق تاشکند و آسیای مرکزی با فشار ۵۰۰ و ۲۲۰ کیلووات فعالیت می‌کند و همزمان بخش‌های فعال بین ازبکستان، قزاقستان و قرقیزستان ایجاد شده است.

سالانه در ازبکستان بیش از ۶۰ میلیارد کیلووات ساعت برق تولید می‌شود که ۱۰ درصد آن توسط نیروگاه‌های برق آبی و ۹۰ درصد توسط نیروگاه‌های حرارتی تولید می‌شوند.

مصرف برق در ازبکستان سال به سال افزایش می‌یابد.

در سال ۲۰۰۰ میلادی مصرف یک خانواده معادل ۱۱۴ کیلووات ساعت برق بود در حالی که در سال ۲۰۱۶ میلادی با ۳۵ درصد افزایش به ۱۶۰ کیلووات ساعت برق رسیده است.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *