افزایش ۳۰ درصدی مبادلات تجاری قزاقستان با اوراسیا

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، کمیته آمار وزارت اقتصاد ملی قزاقستان در گزارشی از افزایش چشمگیر مبادله تجاری «آستانه» با کشورهای عضو اتحاد اقتصادی اوراسیا طی ماهای ژانویه تا سپتامبر سال جاری میلادی خبر داد.

بر اساس این گزارش، گردش مالی قزاقستان و اتحادیه اقتصادی اوراسیا در این مدت در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته با ۳۰ درصد افزایش ۱۲٫۳۷۳ میلیارد دلار بوده است.

حجم صادرات به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در طول ۹ ماه سال جاری ۳٫۷۱۸ میلیارد دلار را تشکیل داده که ۳۳٫۹ درصد بیشتر از دور مشابه سال گذشته می‌باشد.

میزان واردات طی این مدت ۸٫۶۵۵ میلیارد دلار بوده و در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته ۲۸٫۴ درصد بیشتر می‌باشد.

سهم روسیه در گردش مالی قزاقستان با کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا ۹۲ درصد، قرقیزستان ۴٫۴ درصد و بلاروس ۳٫۶ درصد را تشکیل داده است.

اتحادیه اقتصادی اوراسیا هم اکنون از کشورهای روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان تشکیل شده است.

مجموع مساحت کشورهای عضو این اتحادیه بیش از ۲۰ میلیون کیلومتر مربع، جمعیت آن بیش از ۱۸۰ میلیون نفر و تولید ناخالص داخلی آن در سال ۲۰۱۳ میلادی حدود ۴ هزار میلیارد دلار (بر اساس معیار برابری قدرت خرید) است.

در چارچوب این اتحادیه، اعضای آن موافقت خود را با تردد آزاد کالا، سرمایه، نیروی کار و خدمات در مرزهای اوراسیا اعلام کرده‌اند. اعضای اوراسیا همچنین اعلام کرده‌اند که سیاست مشترکی در زمینه انرژی، صنعت، کشاورزی و وسایل نقلیه خواهند داشت. 

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *