احتمال رهبری حزب «سوسیال دموکرات» قرقیزستان توسط «آتامبایف»

به گزارش خبرنگار عازم خبرگزاری فارس در بیشکک، «الماس‌بیک آتامبایف» در آخرین کنفرانس مطبوعاتی خود به عنوان رئیس جمهور قرقیزستان اعلام کرد: احتمال حضورم در پارلمان به عنوان رهبر حزب «سوسیال دموکرات» وجود دارد.

آتامبایف به سؤال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا وی بعد از اتمام دوره ریاست جمهوری وارد پارلمان می‌شود، اظهار داشت: من برای انتخابات پارلمانی حزب سوسیال دموکرات آماده می‌شوم.

رئیس جمهور قرقیزستان با اشاره به مبارزه با فساد مالی در طی ریاست جمهوری خود، گفت: در تمام کشورها فساد مالی وجود دارد و نمی‌توان آن را به طور کلی نابود کرد.

آتامبایف با اشاره به فعالیت دولت فعلی تحت ریاست «ساپار عیسی‌کاف» نخست وزیر این کشور، خاطرنشان کرد: با وجود اینکه اشتباهاتی صورت گرفته اما به دولت جدید خوش‌بین هستم و به نظرم دولت در مسیر درستی حرکت می‌کند.

وی با اشاره به «سورنبای جین‌بیک‌اف» رئیس جمهور جدید قرقیزستان گفت: وی با تجربه و آگاه است و باید به دولت عیسی‌کاف کمک کند.

آتامبایف تصریح کرد: دوست دارم اگر بعد از ۱۰۰ یا ۲۰۰ سال کسی از من یاد کرد مرا مشوق آداب و رسوم قرقیزی بدانند.

وی با اشاره به اختلافات بین قرقیزستان و قزاقستان اظهار داشت: قزاق‌ها ما را محاصره کردند اما به هر حال کامیون‌های ما از مرزهای ۲ کشور عبور می‌کنند و رانندگان مجبورند ۳ روز در آنجا باشند.

آتامبایف ادامه داد: من به خدا ایمان دارم و فکر می‌کنم که گناهی بزرگتر از بستن راه وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه قرقیزستان قصد خارج شدن از اتحادیه اقتصادی اوراسیا را ندارد، خاطرنشان کرد: خروج بیشکک از این اتحادیه به نفع قزاقستان و روسیه نیست.

آتامبایف با اشاره به مسائل مرزی بین قرقیزستان، ازبکستان و تاجیکستان، گفت: ما با دولت تاشکند ۸۵ درصد از مرزهای مشترک را تعیین کردیم و در رابطه با دوشنبه بر سر ۵۰ درصد مرزهای مشترک به توافق رسیدیم.

 آخرین کنفرانس مطبوعاتی آتامبایف به عنوان رئیس جمهور ۲ ساعت و نیم طول کشید و در این کنفرانس مطبوعاتی ۱۴۰ خبرنگار شرکت کردند.

وی در پایان این مراسم از تمام خبرنگاران تشکر کرد و خواست تا با رئیس جمهور جدید همکاری‌های لازم را داشته باشند. 

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *