افزایش ۳۰ درصدی مبادلات تجاری قزاقستان و ازبکستان در ۹ ماه ۲۰۱۷

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، معاون اول نخست وزیر قزاقستان با «عبدالله عارف اف» نخست وزیر ازبکستان در «تاشکند» دیدار و گفت‌وگو کرده است.

«اسکر مامین» معاون اول نخست وزیر قزاقستان در این دیدار گفت: اجرای عملی توافقات روسای جمهور ۲ کشور «شوکت میرضیایف» و «نورسلطان نظربایف» در روابط ازبکستان و قزاقستان صفحه جدید را باز می‌کند.

وی افزود: مبادلات بازرگانی ازبکستان و قزاقستان طی ۹ ماه گذشته سال ۲۰۱۷ میلادی با ۳۰ درصد رشد در سطح یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار قرار گرفته است و مبادلات بازرگانی ۲ کشور تا پایان سال جاری میلادی به ۲ میلیارد دلار خواهد رسید.

معاون اول نخست وزیر قزاقستان تاکید کرد: با توجه به پتانسیل موجود مبادلات بازرگانی تاشکند و «آستانه» بایستی تا سال ۲۰۲۰ میلادی  همکاری های اقتصادی به ۵ میلیارد دلار افزایش یابد.

طرفین در این دیدار همچنین مسائل گسترش بیش از پیش همکاری‌های متقابل در زمینه های صنعتی، زراعت صنعتی، نظامی – فنی، هوافضا، ترانزیتی، و حمل و نقل را مورد بررسی قرار دادند.

مقامات ارشد ۲ کشور همچنین امکان ارائه خدمات گروهی از ماهواره‌های قزاقستان جهت مطالعه زمین شناسی را بررسی کردند.

طرفین همچنین خواستار اجرای پتانسیل همکاری‌های منطقه‌ای و مرزی به عنوان مسیر مهم همکاری های دوجانبه شدند.  

«عبدالله عارف اف» نخست وزیر ازبکستان نیز از برگزاری نشست همکاری های بین مناطق که اساس توسعه بیش از پیش روابط اقتصادی و بازرگانی بین دو کشور خواهد شد، حمایت کرد.

بر اساس این گزارش، برنامه ریزی می‌شود در سال ۲۰۱۸ میلادی در قزاقستان سال ازبکستان که گوشه ای از اشتراکات تاریخی و فرهنگی دو کشور را به نمایش می‌گذارد، برگزار شود.

در چارچوب سفر هیئت قزاقستان به تاشکند همچنین دیدار روسای کمیسیون مشترک همکاری‌های دوجانبه بین ازبکستان و قزاقستان  نیز صورت گرفت.

در این دیدار تاکید شد که فعالیت کمیسیون بین دولتی همکاری های دوجانبه ازبکستان و قزاقستان به توسعه روابط اقتصادی و بازرگانی، افزایش حجم مبادلات بازرگانی، گسترش اقلام کالاها کمک خواهد کرد.  

در چهارچوب این دیدار مسائل روز گسترش بیش از پیش همکاری های اقتصادی و بازرگانی بررسی و بر موفقیت آمیز بودن اجرای توافقات به دست آماده در شانزدهمین نشست کمیسیون بین دولتی تاکید شد.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *