جین‌بیک‌اف: روسیه و چین همکاران راهبردی قرقیزستان هستند

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، «سورنبای جین‌بیک‌اف» رئیس جمهور قرقیزستان در مصاحبه با خبرگزاری روسی «تاس»  گفت: روسیه و چین از همکاران راهبردی «بیشکک» هستند.

وی اظهار داشت: تشدید اوضاع اقتصادی در جهان در نتیجه کاهش رشد اقتصاد جهانی، فعالیت‎های تروریسم بین المللی و افراط‌گرایی دینی بر روابط بین کشورها تأثیر می‌گذارد.

جین‌بیک‌اف با اشاره به سیاست خارجی قرقیزستان در دوره ریاست جمهوری خود اظهار داشت: بیشکک به توسعه همکاری‌های همه جانبه با همکاران راهبردی و سنتی خود چه در سطح دوجانبه و چه در چارچوب اتحادیه کشورهای مستقل همسود، سازمان همکاری شانگهای، سازمان پیمان امنیت جمعی و اتحادیه اقتصادی اوراسیایی ادامه خواهد داد.

وی در این باره خاطرنشان کرد: ما قصد تعمیق همکاری با روسیه و چین که همکار اصلی و راهبردی قرقیزستان هستند را داریم.

جین‌بیک‌اف ادامه داد: علاوه بر این، باید روابط حسن همجواری و متقابل سودمند با کشورهای آسیای مرکزی تقویت شود.

وی افزود: ما همکاری خود با همکاران اروپایی، مخصوصا در حوزه تقویت سیستم پارلمانی و تحقق برنامه دیجیتال سازی دولت به نام «جامعه پاک» را ادامه خواهیم داد.

جین‌بیک‌اف با اشاره به احتمال ارسال نیرو به سوریه در پی نشست شورای دائم سازمان پیمان امنیت جمعی، خاطرنشان کرد: تصمیم‌گیری در جهت ارسال نظامیان قرقیز به سوریه مدت زمان طولانی و هماهنگی‌های زیادی را می‌طلبد.

رئیس جمهور قرقیزستان ادامه داد: ما همچنین بر اساس منافع ملی خود و تأمین امنیت قرقیزستان در این باره تصمیم گیری خواهیم کرد.

وی با اشاره به خطر تروریسم در افغانستان گفت: فعالیت پر رنگ گروه‌های دینی و افراطی در استان‌های شمالی این کشور، به خصوص در مناطق هم‌جوار با تاجیکستان و ترکمنستان مایه نگرانی است.  

جین‌بیک‌اف در پایان افزود: خطر بدتر شدن اوضاع در این حوزه با احتمال آمدن شبه‌نظامیان از سوریه و عراق افزایش می‌یابد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *