پذیرش بی‌طرفی ترکمنستان از سوی مجامع جهانی نقطه عطف تاریخی است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در عشق‌آباد، «عبد‌العزیز کامل‌اف» وزیر خارجه ازبکستان که در رأس هیأتی عالی رتبه به ترکمنستان سفر کرده‌ در همایش‌المللی به مناسبت گرامیداشت «روز بین‌المللی بیطرفی» که در سالن کنفرانس دانشکده روابط بین‌المللی وزارت امور خارجه در عشق‌آباد آغاز به کار کرد، گفت: تصویب بی‌طرفی این کشور از سوی مجمع عمومی سازمان ملل در سال ۱۹۹۵ میلادی در واقع نقطه عطفی برای دنیا به خصوص کشورهای تازه استقلال یافته از شوروی سابق بود.

وی ادامه داد: دولت ازبکستان از سیاست بیطرفی ترکمنستان که یک تصمیم دوراندیشانه و متفرکانه عمیق است و از همه ابتکارات بین‌المللی صلح‌آمیز عشق‌آباد پشتیبانی می‌کند.

کامل‌اف با اشاره به اینکه اصل بیطرفی ترکمنستان از اهمیت بالایی در زمینه توسعه پایدار تمام منطقه برخوردار است، صریح کرد:  ابتکار بین‌المللی عشق‌آباد در زمینه تأمین امنیت بین‌المللی خطوط لوله حامل‌های انرژی به بازارهای جهانی و نیز توسعه کریدور‌های حمل و نقل و ترانزیت بین‌المللی کالا ستودنی است.

وی در بخش دیگر سخنرانی خود به بررسی روابط و همکاری‌های بین ازبکستان و ترکمنستان نیز پرداخت و گفت: «تاشکند» و عشق‌آباد در بسیاری از مسائل جهان به خصوص در مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی، توسعه پایدار و تأمین امنیت و همکاری‌های بین‌المللی همه جانبه، مسائل افغانستان و مسائل آب در منطقه از دیدگاه و مواضع یکسان یا مشابهی برخوردار هستند.

وزیر خارجه ازبکستان گفت: در سال جاری میلادی در روابط بین تاشکند و عشق‌آباد جهش قابل ملاحظه‌ای دیده شد و سفر هیأت حکومتی ازبکی و نیز سفر رئیس جمهور ازبکستان به ترکمنستان صورت گرفت.

پیش از آغاز همایش مذکور نمایشگاه بین‌المللی با موضوع اصل بیطرفی ترکمنستان و دیپلماسی جهانی در ورودی ساختمان دانشکده روابط بین‌المللی وابسته به وزارت امور خارجه در عشق‌آباد آغاز به کار کرد.

ترکمنستان تنها کشور جهان است که اصل بی‌طرفی آن مورد تأیید رسمی سازمان ملل متحد قرار گرفته که این موضوع در واقع نشان دهنده صلح آمیز بودن سیاست خارجی این کشور در عرصه بین‌المللی است.

با توجه به تحولات خاورمیانه، ترکمنستان برای برقراری صلح و ثبات به خصوص در منطقه تلاش‌های بسیاری کرده‌ است.

اصل بی طرفی از ابتدای استقلال جمهوری ترکمنستان پایه و اساس سیاست خارجی این کشور را تشکیل داده است.

اولین بار ترکمنستان در جولای سال ۱۹۹۲ اعلام کرد که مصمم است سیاست خارجی خود را بر پایه بی طرفی تشکیل دهد که این درخواست مورد ارزیابی مجامع بین المللی قرار گرفت و در نهایت اصل «بی طرفی دائمی» این کشور در ۱۲ دسامبر سال ۱۹۹۵ نیز در مجمع عمومی سازمان ملل متحد طرح شد و با رأی مثبت ۱۸۵ کشور عضو این مجمع در قالب مصوبه‌ای مورد تأیید جامعه جهانی قرار گرفت.

به این ترتیب جمهوری ترکمنستان در روابط خارجی خود همواره مبتنی بر اصول بی‌طرفی، صلح، دوستی و منافع متقابل عمل می‌کند.

مجمع عمومی سازمان ملل در هفتاد و‌ یکمین اجلاس خود با صدور قطعنامه‌ای به ابتکار دولت ترکمنستان ۱۲ دسامبر را به عنوان «روز بین‌المللی بی‌طرفی» اعلام کرد و  روز بین‌المللی بی‌طرفی مصادف با سالروز کسب بی‌طرفی ترکمنستان است.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *