قطع فعالیت کانال‌های مخابراتی و اینترنتی در تاجیکستان

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه به نقل از «آسیا پلوس»، «بیک صبوری» رئیس خدمات ارتباطات و مخابرات تاجیکستان با صدور فرمانی فعالیت کانال‌های ارتباطی مخابرات خارجی در این کشور را قطع کرد.

وی در ملاقات با نمایندگان شرکت‌های تلفن همراه و اینترنت این کشور دلیل این اقدام را «ملاحظات امنیت ملی تاجیکستان» عنوان کرد.

این در حالی است که برخی کارشناسان معتقدند که چنین اقدامی به مسئله تأمین امنیت در کشور هیچ ارتباطی ندارد زیرا از افراد ثبت نام می‌شود و مسئولیت کامل استفاده از تلفن همراه و اینترنت را بر عهده می‌گیرند.

به باور کارشناسان این اقدام میلیون‌ها نفر از ساکنان تاجیکستان به ویژه تعداد زیاد مهاجران کاری در روسیه، قزاقستان و دانشجویان تاجیک در کشورهای خارجی را از ارتباط صوتی ارزان با بستگان محروم خواهد کرد.

قیمت ارتباط با کانال‌های خارجی ممنوع شده بر اساس مکالمات داخلی کشور محاسبه می‌شد.

با ثبت نام دوباره دارندگان تلفن همراه و شماره‌های این افراد بر اساس شناسنامه آنان زمینه نظارت بر تماس‌های تلفنی از یک مرکز مخابرات فراهم خواهد شد که هدف از این اقدام نیز ملاحظات امنیت ملی تاجیکستان عنوان می‌شود.

علاوه بر این رئیس خدمات ارتباطات و مخابرات تاجیکستان همچنین با ابراز نارضایتی از فعالیت کانال‌های ارتباطی مختلف اینترنتی از جمله وایبر، تلگرام، واتسآپ و ایمو خواستار مسدود شدن آنها در قلمرو این کشور شده است.

از سوی دیگر به دلیل افزایش مالیات در تاجیکستان اکثر شرکت‌های خدمات تلفن همراه سال ۲۰۱۷ را با زیان مالی فراوان به پایان می‌رسانند.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *