بزرگداشت دهمین سال تأسیس مرکز منطقه‌ای سازمان ملل در «عشق‌آباد»

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در عشق‌آباد، مراسم گرامیداشت دهمین سالگرد تأسیس  مرکز منطقه‌ای سازمان ملل برای دیپلماسی پیشگیرانه در آسیای مرکزی در «عشق‌آباد» با حضور معاونین وزرای خارجه ۵ کشور آسیای مرکزی و افغانستان برگزار شد.

در مراسم مذکور که در مقر مرکز منطقه‌ای سازمان ملل متحد برای دیپلماسی پیشگیرانه در آسیای مرکزی در عشقآباد برگزار شد، معاونان دستگاه سیاست خارجی کشورهای ترکمنستان، ازبکستان، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان بر اهمیت راهبردی این مرکز در ترکمنستان و نقش آن در برقراری صلح و ثبات در آسیای مرکزی و افغانستان تأکید کردند.

مرکز منطقه‌ای سازمان ملل متحد برای دیپلماسی پیشگیرانه در آسیای مرکزی در عشق‌آباد ۱۰ سال پیش در سال ۱۳۸۶ با حضور سران کشورهای آسیای مرکزی، مقامات عالی رتبه سازمان ملل و نیز وزیر خارجه وقت ایران افتتاح شد.

دیپلماسی پیشگیرانه، اصطلاحی است که بیش از نیم قرن پیش از سوی «داک هامرشولد» دبیرکل وقت سازمان ملل متحد مطرح شد و امروزه، مرکز منطقه‌ای سازمان ملل متحد برای دیپلماسی پیشگیرانه در آسیای مرکزی درحال ایفای نقشی با هدف حل و فصل مسالمت آمیز اختلاف‌ها و پیشگیری از درگیری‌ها با استفاده از ساز و کارهای هشداری و پیشگیرانه است.

سازمان ملل متحد که این مرکز را با هدف ایجاد امنیت در آسیای مرکزی تأسیس کرده اصل عدم مداخله در امور داخلی ۵ کشور عضو را از رئوس سیاست‌های این مرکز قرار داده‌ است.

مرکز جدید سازمان ملل در عشق‌آباد که با نام اختصاری UNRCCA شناخته می‌شود، با هدف کمک به دولت‌های ترکمنستان، قرقیزستان، قزاقستان، ازبکستان، و تاجیکستان تأسیس شده است تا با ایجاد گفت و گوی مداوم بین آنها به ظرفیت سازی برای حل صلح‌آمیز مناقشات احتمالی در منطقه بپردازد.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *