رسانه‌های غربی تصویری خشن از اسلام ارائه می‌دهند/ افغانستان قربانی منافع غرب

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، فیلم داستانی نیمه بلند سلیمه عصر چهارشنبه با حضور کارگردان، تهیه کننده، بازیگران این فیلم و جمعی از فرهیختگان هنر دوست ایرانی و افغانستانی در محل خبرگزاری فارس اکران شد.

در ابتدای این مراسم «روح الله قاسمیان» سردبیر سایت افغانستان خبرگزاری فارس نیز درباره رویکرد این رسانه به مسائل فرهنگی و بویژه خدمات این رسانه در عرصه مهاجرین اظهاراتی بیان کرد.

وی گفت: خبرگزاری فارس از چند سال قبل تاکنون به منظور ارائه چهره واقعی از مهاجرین برنامه هایی را در سطح رسانه ای اجرا کرد، این خبرگزاری با راه اندازی سایت تخصصی افغانستان در مسیر نمایش چهره واقعی مهاجرین، چهره واقعی افغانستان به مردم ایران و منطقه و همچنین ارائه ظرفیت های مهاجرین به جوامع هدف گام های اساسی برداشته است.

مراسم تقدیر از نخبگان افغانستانی در عرصه های مختلف با عنوان «دیدار آشنا»، برگزاری دهها نشست تخصصی با موضوع افغانستان و مهاجرین، انتشار گزارش های تخصصی از حوزه فعالیت های مهاجرین، معرفی نخبگان و کار آفرینان برتر افغانستانی، انتشار دیدگاه های تخصصی مقامات افغانستان در سایت، معرفی آثار فاخر فیلم سازان و هنرمندان افغانستانی برخی از برنامه های سالهای گذشته این خبرگزاری در راستای رسالت ذکر شده است.

در حال حاضر نیز بدلیل اهمیت موضوع فیلم داستانی سلیمه بر خود لازم دیدیم طی هماهنگی با مجموعه عوامل توانمند فیلم برنامه اکران و نقد و بررسی را داشته باشیم.

در این مراسم علاوه بر نمایش فیلم مذکور، «سید امین جواهری» کارگردان فیلم نیز دقایقی به تشریح روند تولید و محتوای فیلم پرداخت.

ترویج خشونت در افغانستان از سوی رسانه‌های غربی

«سید امین جواهری» کارگردان فیلم سلیمه در ادامه این برنامه ضمن تشکر از خبرگزاری فارس در اکران فیلم سلیمه با اشاره به کاستی‌های فیلم در رابطه با لهجه افغانستانی به توضیحاتی در رابطه با نحوه ساخت این فیلم و بحث مساله خشونت و افراطی‌گری پرداخت.

کارگردان فیلم سلیمه با اشاره به ترویج رسانه‌های خارجی در گسترش خشونت، گفت: رسانه‌های خارجی سعی می‌کنند طوری دین اسلام را معرفی کنند که مساله خشونت را همراه آن معرفی کنند اما در این فیلم سعی شده بر اساس آیات قرآن چهره واقعی از دین اسلام به مخاطبان معرفی شود.

خشونتی بالاتر از انجام عملیات انتحاری نیست

وی با اشاره به «شمس الدین» یکی از بازیگران این فیلم که سعی در ترویج خشونت را داشت، گفت: هیچ خشونتی بالاتر از این نیست که شخصی بگوید با رضای خداوند عملیات انتحاری انجام می‌دهد، اما طالبان و داعش هیچ کدام باور ندارند که دست به خشونت می‌زنند و آنها خودشان را مبارز می‌دانند.

کارگردان سلیمه با اشاره به توجه خبرگزاری فارس برای حضور مهاجرین در ایران گفت: توجه به این قشر و فرصت دادن به آنها کار خوبی است و امیدوارم دغدغه فیلمساز مردم جهان و مساله صلح باشد گرفتن جایزه فایده‌ای ندارد و مهم توجه به دغدغه‌ها است.

افغانستان قربانی منافع کشورهای غربی شده است

این فیلمساز ایرانی با بیان اینکه افغانستان قربانی منافع کشورهای غربی شده است، گفت: دوست داریم مردم افغانستان در شادی و بدون غم زندگی کنند و خشونت و افراطی‌گری در این کشور پایان یابد.

وی ضمن تقدیر از خبرگزاری فارس جهت اکران فیلم سلیمه، خاطرنشان کرد: از اینکه خبرگزاری فارس اخبار مهاجرین را پوشش می‌دهد خوشحال هستیم و امیدواریم که صلح و آرامش در همه جای دنیا برقرار شود.

کارگردان فیلم سلیمه در ادامه گفت: بسیار جای تشکر دارد از خبرگزاری فارس که صندلی‌های ردیف اول آن متمایز از دیگر صندلی‌های آن نیست و این خود نشان می‌دهد که همه انسان‌ها با یکدیگر برابر هستند و من افتخار می‌کنم که همپای مردم کشورم ایران حرکت کنم و امیدوارم همیشه در جامعه ایران و جهان همواره برابری و برادری برقرار باشد.

وی افزود: در فیلم سلیمه سعی بر آن شد تا خشونت نمادین را به تصویر بکشیم. خشونت نمادین به خشونتی گفته می‌شود که دقیقا مانند اکسیژنی است که ما آن را تنفس می‌کنیم و در تمام وجودمان جاری است اما آن را نمی‌بینیم. پس خشونت‌های نمادین خشونت‌هایی هستند که هرروزه به ما اعمال می‌شوند و ما از آنها اطلاعی نداریم و آن رسانه‌ها هستند که خشونت و افکار را به اشکال مختلف ترویج می‌دهند و یک نمونه آن این است که رسانه‌های غربی قرآن را به گونه‌ای خشونت بار برای افکار عمومی جهان معرفی کرده‌اند.

ایران سرزمینی که نژادپرستی در آن جایی ندارد

این فیلمساز ایرانی خاطر نشان کرد: ایران سرزمین من جایی است که تبعیض و نژاد پرستی وجود ندارد و امیدواریم تمامی ملیت‌های دیگری که در ایران زندگی می‌کنند با احترام برخورد شود و صلح و امنیت در تمام جهان برقرار شود.

جواهری تصریح کرد: ما هرگر نمی‌گوییم که فیلمی بسازیم که در آن شعاری حرف زده شود بلکه مردم ایران مردمی هستند که لیاقت دیدن فیلم‌های باشرافت را دارند.

وی در پایان با انتقاد از تجمع بودجه‌های فیلمسازی در پایتخت گفت: نهادهای مربوطه در خصوص میدان دادن به جوانان فیلمساز در شهرستان‌ها توجیه نبوده و باید به فیلمسازان جوان با استعداد در دیگر شهرستان‌ها نیز توجه شود چراکه باید برای ساخت فیلم‌های ارزشمند اینچنینی سرمایه‌گذاری‌های بیشتری شود.

مشکل خشونت و افراطی‌‌گری در کشورهای خاورمیانه

«صمد ظهیری» کارشناس مسائل سیاسی منطقه و عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور در این نشست با اشاره به گزارشی درباره مشکل خشونت در کشورهای خاورمیانه به توضیح مباحث نظری درباره کودتا، انقلاب، جنگ و تروریسم پرداخت.

وی با اشاره به آغاز جنگ‌های مدرن از دوره «ناپلئون بناپارت» و جنگ‌های جهان از جمله هشت سال جنگ تحمیلی ایران گفت: انقلاب درون دولت مردمی و خیز برداشتن آنها برای براندازی بنیاد حاکم صورت می‌گیرد و نظام دیگری مثل انقلاب فرانسه، نیکاراگوئه خلق می‌شود.

تروریسم و افراطی‌گری بار معنای خطرناکی دارد

کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه تروریسم بار معنای خطرناکی دارد، گفت: مساله تروریسم یک عمل عقلانی اما غیراخلاقی است چرا که در دانش مدرن عقل و اخلاق را از هم جدا کرده است.

وی در ادامه به اشاره به حضور۱۶ ساله نیروهای آمریکایی در افغانستان و سباست و استراتژی جدید ترامپ در افغانستان، گفت: سیاست جدید ترامپ که به نام «مک مستر» مشاور امنیت ملی ترامپ نامیده شده و مورد تمسخر مقامات آمریکا است که بر افزایش حضور نیروهای آمریکایی به ۸ هزار نفر است که ۴ هزار نفر دیگر به آن افزوده شده است.

شباهت سیاست استراتژی ترامپ و جرج بوش

عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور افزود: سیاست ترامپ بیشتر شباهت به سیاست جرج بوش تا اوباما است چرا که اوباما سعی بر حضور غیر محسوس نیروهای آمریکایی و به عنوان مستشار تاکید داشت.

وی با بیان اینکه سیاست ترامپ جواب نخواهد داد به توضیح دلایل آن پرداخت و گفت: تفاوت‌های بنیادین داعش و طالبان، عدم بومی بودن داعش در افغانستان و بومی بودن طالبان و عدم داشتن سرزمین برای داعش و پایندی طالبان بر کشور افغانستان از عواملی است که آمریکا را در افغانستان موفق نخواهد کرد.

تفاوت‌های بنیادین بین طالبان و داعش

وی با بیان اینکه مشاوران ترامپ درک درستی از جامعه افغانستان ندارند، عنوان کرد: نیروهای آمریکا در افغانستان با یک نیروی غیر بومی مثل داعش طرف نیستند که دارای عقاید تکفیری باشند و طالبان از این جهت با داعش تفاوت دارد بنابراین هر دخالت نیروهای اجنبی در امور افغانستان برای افرادی که در سرزمین اجدادی خود هستند نتیجه ای جز شکست ندارد.

تقدیر از سلیمه به خاطر مبارزه با پدیده تروریسم

در پایان این مراسم عوامل سازنده این فیلم نیز مورد تقدیر و تشکر قرار گرفتند.

«پیام تیرانداز» مدیرعامل خبرگزاری فارس نیز با انتشار پیامی از سازندگان این فیلم داستانی تقدیر کرد.

در این پیام آمده است: قدم نهادن در مسیر فرهنگ و هنر علاوه بر عزمی برخاسته از تعهد و ایثار، قدم هایی محکم و استوار، بصیرتی دین مدار و پرعیارمی طلبد، اینک با مسرت از موفقیت شما که با تلاشی شایسته در فیلم سلیمه پیام های بلندی همچون مبارزه با پدیده شوم تروریسم و ارزش های انسان دوستانه به ارمغان داشت را ارج می نهیم. یقینا کوشش صادقانه و هنرمندانه شما قبای خاص به این هنر می بخشید.

در بخش دیگری از این پیام خطاب به عوامل سازنده این فیلم آمده است: باشد تا با همت شما و عنایت خالق زیبایی ها به سهم خود چرخه هنر را در گردش روزگار به دوران در آید.

در پایان این با اهدای هدایایی از مجید عباچی تهیه کننده، سید امین جواهری کارگردان و فرناز علوی بازیگر این فیلم داستانی تقدیر شد.

فیلم داستانی نیمه بلند «سلیمه» ساخته فیلمساز جوان ایرانی است که به برشی از زندگی یک دختر افغانستانی می‌پردازد که پدر وی از اعضای بلند پایه طالبان بوده و در طول داستان اتفاقاتی برای این خانواده رقم می‌خورد.

این مراسم روز چهارشنبه ۲۲  آذر در سالن اجتماعات خبرگزاری فارس ساعت ۱۶ برگزار شد.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *