سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری بانک جهانی در قرقیزستان

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، «بالارما آقابازار»، رئیس دفتر بانک جهانی در قرقیزستان با اعضای کمیته انرژی و معادن پارلمان قرقیزستان دیدار و گفت‌گو کرد.

آگابازار افزود: بانک جهانی از آغاز همکاری با قرقیزستان بیش از یک میلیارد دلار در این کشور سرمایه گذاری کرده است.

وی با اشاره به این‌که قرقیزستان توانست بعد از فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی با شرایط جدید منطبق شود، اظهار داشت: اما با این وجود در حال حاضر رشد اقتصادی با ثباتی در این کشور دیده نمی‌شود.

رئیس دفتر بانک جهانی در قرقیزستان ادامه داد: یکی از اهداف اصلی فعالیت بانک ها هدایت کشور به سمت توسعه و پیشرفت یک جامعه می‌باشد که این مهم در این کشور همچنان اجرایی نشده است.

آقابازار خاطرنشان کرد: در گذشته قرقیزستان بیشتر روی درآمدهایی خود از تولید طلا و ارسال‌ پول مهاجران کاری اتکا می‌کرد. اما امروزه اقتصاد این کشور به حوزه های دیگر از جمله کشاورزی، فرآوری محصولات کشاورزی، معادن، صادرات انرژی  و منابع کاری متمرکز شده است.

رئیس دفتر بانک جهانی در قرقیزستان ادامه داد: قرقیزستان همچنین می‌تواند از ظرفیت بالقوه عضویت خود در سازمان تجارت جهانی، اتحادیه اقتصادی اوراسیایی و نزدیکی به بازارهای بزرگ چین و روسیه استفاده کند.

وی در آخر عنوان کرد: بانک جهانی برای گسترش حوزه فناوری‌های اطلاعاتی-مخابراتی در چارچوب پروژه «جامعه پاک» در قرقیزستان ۵۰ میلیون دلار در قالب پروژه Digital CASA به این کشور کمک می‌کند.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *