نخستین مشاور نفت و گاز رئیس جمهور ترکمنستان رسماً معرفی شد

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در عشق‌آباد، «قربانقلی بردی‌محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان «یاغشیگلدی کاکایوف» را به عنوان مشاور رئیس جمهور این کشور در امور نفت و گاز منصوب کرد.

یاغشیگلدی کاکایوف ۵۸ ساله فارغ‌التحصیل دانشکده پلی‌تکنیک ترکمنستان در رشته مهندسی صنعت نفت و گاز بوده و از سال ۲۰۰۷ میلادی تا اوائل سال جاری میلادی در سمت‌های مختلف کلیدی صنعت نفت و گاز از جمله رئیس شرکت ملی گاز، رئیس آژانس دولتی مدیریت و بهره‌برداری از منابع هیدروکربور وابسته به نهاد ریاست جمهوری و نیز معاون رئیس جمهور در امور نفت و گاز فعالیت کرده‌ است.

وی یکی از متخصصین با تجربه در سیاستگذرای و مدیریت صنعت نفت و گاز ترکمنستان محسوب می‌شود. 

تا به حال در سیستم مدیریتی دولت ترکمنستان اصطلاح «مشاور ریاست جمهوری» رسما به کار برده نمی‌شد و این اولین موردی است که رئیس جمهور این کشور مشاور رسمی خود را رسما معرفی می‌کند. 

قسمتی از بزرگترین ذخایر گازی جهان در ترکمنستان واقع شده‌ است و  وزارت نفت و صنایع معدنی این کشور پیشتر اعلام کرد که قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ تولید گاز خود را سالانه به ۲۵۰ میلیارد متر مکعب و تولید نفت خود را به بیش از ۱۱۰ میلیون تن افزایش دهد.

بیش از ۵۳ میلیارد تن سوخت از ذخایر پیش‌بینی شده ترکمنستان در میادین خشک و بیش از ۱۸ میلیارد تن سوخت نیز در بخش ترکمنی دریای خزر است.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *