رئیس پارلمان قزاقستان با هیأت پارلمانی ازبکستان دیدار کرد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه به نقل از «کاروان»، «نورلان نیگماتولین» رئیس پارلمان قزاقستان امروز با «باری علیخان اف» معاون مجلس نمایندگان ازبکستان که در رأس هیأت پارلمانی این کشور به «آستانه» سفر کرده، دیدار و گفت‌وگو کرد.

رئیس پارلمان قزاقستان در سخنانی در این ملاقات «تاشکند»را شریک مهم «آستانه» در آسیای مرکزی عنوان کرد.

وی گفت: سفرهای متقابل رؤسای جمهور ۲ کشور و امضا اعلامیه مشترک تعمیق مشارکت استراتژیک و تقویت حسن همجواری به گسترش تعاملات از جمله میان پارلمان‌های قزاقستان و ازبکستان انگیزه جدیدی بخشیده است.

رئیس پارلمان قزاقستان در ادامه اظهار اطمینان کرد: سفر نمایندگان پارلمان ازبکستان به آستانه به توسعه بیشتر روابط دوجانبه میان ۲ کشور کمک خواهد کرد.

نیگماتولین همچنین از طرف ازبکی برای حمایت از ابتکار قزاقستان در عرصه بین المللی از جمله عضویت در شورای امنیت سازمان ملل در سال‌های ۲۰۱۷-۲۰۱۸ و برگزاری نمایشگاه بین المللی «اکسپو-۲۰۱۷» در آستانه تقدیر کرد.

وی در ادامه برگزاری مراسم «سال ازبکستان در قزاقستان» در سال ۲۰۱۸ میلادی را یک رویداد مهم برای توسعه روابط دوجانبه خواند.

باری علیخان اف نیز روابط میان رؤسای جمهور ازبکستان و قزاقستان را بیانگر همکاری‌های استراتژیک میان ۲ کشور عنوان کرد.

در این دیدار اعضای پارلمان ازبکستان با فعالیت مجلس و روند اجرای اهدافی که رئیس جمهور در چارچوب استراتژی «قزاقستان -۲۰۵۰» و سومین دور نوسازی اقتصادی پیش روی نمایندگان سنای این کشور گذاشته، آشنا شدند.

طرفین در این ملاقات خواستار استفاده فعال از ظرفیت گروه‌های بین پارلمانی در زمینه همکاری و همچنین کمیته‌های ذیربط شدند.

بررسی مسائل مربوط به تعاملات تجاری، اقتصادی، فرهنگی و بشردوستانه و مدیریت منابع آبی از موضوعات دستور کار نخستین اجلاس مشترک گروه‌های بین پارلمانی قزاقستان و ازبکستان می‌باشند.

قرار است هیأت نمایندگان پارلمان ازبکستان از استان‌های «قیزیل آردا» و «قزاقستان جنوبی» بازدید کنند.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *