پارلمان قزاقستان پیمان همکاری استراتژیک میان قزاقستان و ترکمنستان را تصویب کرد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در عشق‌آباد، پارلمان قزاقستان در جلسه علنی صبح امروز پیمان همکاری استراتژیک میان «آستانه» و «عشق‌آباد» را با  اکثریت آرای نمایندگان تصویب کرد.

«پیمان همکاری استراتژیک میان قزاقستان و ترکمنستان»  در جریان سفر رسمی «قربانقلی بردی‌محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان به آستانه در آوریل ماه سال جاری میلادی(۲۰۱۷) توسط سران دو کشور  امضاء شده‌  است.

براساس این گزارش، «پیمان همکاری استراتژیک میان قزاقستان و ترکمنستان» برای افزایش همکاری در حوزه‌های تجاری، اقتصادی، فرهنگی، انسانی و فنی-نظامی، هوا و فضا، مهاجرت، انرژی، کشاورزی، حمل و نقل، ارتباطات، گردشگری و سایر بخش براساس اصول روابط و همکاری‌های متقابل مفید بین دو کشور فرصت‌های بیشتری را فراهم خواهد کرد.

علاوه بر این در سند راهبردی مذکور همکاری و تلاش‌های مشترک قزاقستان و ترکمنستان در زمینه حفاظت از زیست محیطی دریاچه «آرال»، دریای خزر و حفاظت از نهر فرا مرزی، توسعه و پیاده سازی برنامه‌های بین‌المللی و منطقه‌ای، ایجاد و توسعه حمل و نقل بین‌المللی، راه‌های مخابراتی و غیره را در بر می‌گیرد.

مدت زمان و اعتبار «پیمان همکاری استراتژیک میان قزاقستان و ترکمنستان» بلندمدت و نامحدود بوده و ۳۰ روز بعد از تصویب آن از سوی مراجع قانون‌گذاری ۲کشور معتبر می‌باشد.

پارلمان ترکمنستان پیشتر در سپتامبر سال جاری میلادی «پیمان همکاری استراتژیک میان قزاقستان و ترکمنستان» را تصویب کرد.

قزاقستان همسایه شمالی ترکمنستان بوده و ۲ کشور مرزهای طولانی در خشکی و دریای خزر دارند. قزاقستان در سال ۱۹۹۶ میلادی و ترکمنستان نیز در سال ۱۹۹۹ میلادی سفارت خود را در پایتخت ۲ کشور راه‌‏اندازی کردند. بنا به آمار رسمی بیش از ۲۰ هزار نفر اقلیت قزاق در خاک ترکمنستان و بیش از ۳ هزار نفر اقلیت ترکمنی در خاک قزاقستان زندگی می‌کنند.

حجم مبادلات بازرگانی بین «عشق‌آباد» و «آستانه» در سال ۲۰۱۶ میلادی بالغ بر ۲۸۳ میلیون دلار برآورد شده‌‌‌است.

خط راه‌آهن ۳ جانبه قزاقستان-ترکمنستان-ایران که در اواخر سال ۲۰۱۴ میلادی با حضور سران ۳ کشور مذکور راه‌اندازی شد، از مهمترین طرح‌های مشترک ۲ کشور محسوب می‌شود.

حجم مبادلات بازرگانی بین ترکمنستان و قزاقستان در سال گذشته میلادی  ۲۸۳ میلیون دلار بوده است که نسبت به سال قبل از آن حدود ۶۰ درصد افزایش یافته است و دو کشور قصد دارند حجم مبادلات بازرگانی دوجانبه به بالغ بر یک میلیارد دلار برسانند.

انتهای پیام/.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *