ایجاد کمیته‌های مشترک برای اجرای توافقنامه ترانزیتی افغانستان و ازبکستان

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، وزارت تجارت و صنایع افغانستان اعلام کرد پیشرفت کار در بخش ترانزیت کالا میان افغانستان و ازبکستان، در هر ۱۵ روز یکبار از سوی روسای جمهور دو کشور ارزیابی می‌شود و قرار است که افغانستان به‌ زودی کالاهایش را از راه ازبکستان با واگن‌های راه‌آهن و خودروهای باربری آغاز کند. 

مسافر قوقندی، سخنگوی وزارت تجارت و صنایع گفت: ما تلاش داریم هرچه زودتر انتقالاتمان را از راه ازبکستان آغاز کنیم و این کشور نیز بسیار علاقمند به آغاز ترانزیت از راه افغانستان است.

این در حالی‌ است که با به‌ کارگیری از راه ازبکستان حمل‌ و نقل ترانزیت کالاها میان افغانستان و چین پیش از این آغاز شده بود، اما گفته می‌شود که نبود موافقنامه‌های ترانزیتی و بازرگانی با اوزبکستان و مشکلات در بخش صادرات افغانستان سبب چالش‌ها در این بخش شده‌است. 

اتاق تجارت و صنایع افغانستان می‌گوید که حکومت باید با یک مدیریت توانمند داد و ستد بازرگانی و ترانزیتی‌ خود را با ازبکستان آغاز کند.

خانجان الکوزی، معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان گفت: ازبکستان با توجه به اینکه نیاز دارد از یک راه نزدیک به آسیای جنوبی برسد، تلاش دارد که از راه‌های افغانستان استفاده کند. این کشور سالانه به ارزش میلیاردها دلار آهن و پنبه به بنگلادش و پاکستان صادر می‌کند.

در آغاز ماه جاری میلادی، در سفر رییس‌جمهور افغانستان به ازبکستان در کنار امضا شدن ده‌ها توافقنامه و سند تفاهم میان افغانستان و ازبکستان، دو کشور بر گسترش روابط بازرگانی و ترانزیتی میان افغانستان و ازبکستان توافق کرده‌اند.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *