برکناری ده ها امام خطیب در پی آزمون صلاحیت در تاجیکستان

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، پس از امتحان سالیانه صلاحیت و دانش امام خطیبان مساجد جامع در تاجیکستان ده ها تن از امام خطیبان این کشور از مقام خود برکنار شدند.

برکناری ائمه مساجد جامع این کشور در پی سنجش دانش دینی و سیاسی آنها که از سوی کمیته دین تاجیکستان برگزار می شود، صورت گرفته است.

به این ترتیب، از میان ۲۶۵ امام خطیب مساجد جامعی این کشور که صلاحیتشان از سوی کمیسیون ویژه کمیته دین بررسی شده ده ها تن از کار برکنار شده اند.

اما تعداد دقیق امام خطیبانی که در امتحان صلاحیت سال جاری میلادی شرکت کرده اند از سوی مقامات ذیربط تاجیک اعلام نشده است.

مقامات تاجیک معتقد هستند: گرایش برخی افراد به مذاهب بیگانه می تواند باعث ایجاد تفرقه در میان جامعه شود و نقش امام خطیبانی که از امتحان های ویژه علمای دینی رسمی می گذرند در نظارت و جلوگیری از گسترش چنین عقاید و پدیده ها بسیار مهم می‌باشد.

مقامات مسئول تاجیک مدعی هستند که نه تنها برگزاری نماز و گفتن موعظه، بلکه تشکیل شرایط مناسب برای نمازگزاران و مدریت مساجد برعهده امام خطیبان است.

کارشناسان نیز جلوگیری از گسترش افکار مخرب در میان مسلمانان تاجیک را یکی از دلایل اصلی راه اندازی امتحان های صلاحیت و دانش ائمه مساجد می دانند.

گرچه اکثر ساکنان تاجیکستان پیرو مذهب حنفی می باشند اما در طی سال های اخیر ده ها نفر در این کشور به دلیل گرایش به افکار افراطی از جمله جریان «سلفیه» از سوی مقامات ذیربط این کشور بازداشت و زندانی شده اند.

امتحان امام خطیبان مساجد جامع در آخر سال ۲۰۱۷ میلادی برگزار و نتیجه آن به ائمه مساجد هم در روزهای اول سال جدید میلادی اعلام شده است.

برگزاری امتحانات برای سنجش صلاحیت و دانش دینی و سیاسی امام خطیبان مساجد تاجیکستان از سال ۲۰۰۹ میلادی آغاز شده و هر سال یک بار این آزمون برگزار می‌شود.

انتهای پیام/.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *