دیدار مقام امنیتی افغانستان با وزیر خارجه ازبکستان

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، «عتیق الله نوشیر» معاون مشاور رئیس امنیت ملی افغانستان که در راس یک هیات امنیتی و سیاسی به تاشکند سفر کرده با وزیر خارجه ازبکستان دیدار کرد.

«عبدالعزیز کامل‌اف» وزیر امور خارجه ازبکستان و معاون مشاور رئیس امنیت ملی افغانستان در این دیدار مسائل مهم دوجانبه و منطقه را مورد بررسی قرار دادند.

طرفین در این دیدار چگونگی گسترش روابط و همچنین مبارزه با گسترش تروریسم و افراط گرایی و تعامل بین دو کشور را مورد بحث و بررسی قرا دادند.

در این دیدار همچنین مسائل اجرای عملی ابتکارات مطرح شده توسط «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان در هفتاد و دومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک و همایش بین المللی ماه نوامبر سال گذشته در شهر سمرقند مورد بررسی قرار گرفت.

«سید شهاب‌الدین تیموری» سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در ازبکستان نیز حضور داشت.

هم‌اکنون در ازبکستان ۷۰ شرکت تجاری با مشارکت سرمایه‌گذاران افغانستانی و ۲۰ شرکت با سرمایه گذاری صددرصد تجار افغانی در زمینه‌های خدمات و عملیات تجارتی و همچنین تولید مصالح ساختمانی فعالیت می‌کنند.

ازبکستان به افغانستان برق، میوه و سبزیجات، فرآورده‌های نفت و کود صادر می‌کند. 

افغانستان استقلال ازبکستان را در تاریخ ۲۲ دسامبر سال ۱۹۹۱ میلادی به رسمیت شناخته و در تاریخ ۱۳ اکتبر سال ۱۹۹۲ میلادی بین این ۲ کشور روابط دیپلماتیک برقرار شده است.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *