مهم ترین رویدادهای امنیتی امروز افغانستان

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، بازداشت عامل سازماندهی حمله بر اماکن مذهبی در هرات، حمله به کاروان نظامیان ناتو در قندهار، شکارپرنده جاسوس توسط نیروهای امنیتی و افزایش نیروهای نظامی آذربایجان در افغانستان، مهمترین رویدادهای امنیتی امروز چهارشنبه ۲۰ جدی افغانستان است. 

آزادی یک رهبر تحریک طالبان از زندانی در پاکستان

صوفی محمد یکی از رهبران تحریک طالبان پاکستان که مدتی در زندان این کشور به سر می‌برد، به بهانه بیماری و با حکم دادگاه آزاد شد.

به گزارش فارس، یک دادگاه در پاکستان فرمان آزادی صوفی محمد یکی از رهبران تحریک طالبان پاکستان را صادر کرد.

صوفی محمد در سال ۲۰۰۱ میلادی با هزاران شبه نظامی به افغانستان آمد تا طالبان را در نبرد با نیروهای آمریکایی‌ همراهی و کمک کنند.

افزایش نیروهای نظامی آذربایجان در افغانستان

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اعلام کرد که این کشور در سال ۲۰۱۸ شمار نظامیان خود را در افغانستان از ۹۵ تن به ۱۲۰ تن افزایش داد.

به گزارش فارس، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان در گزارشی اعلام کرد، فرمانده ناتو از کشورهای عضو و کشورهای شریک برای برقراری ثبات و امنیت در افغانستان خواستار افزایش نیرو شده بود و بنابراین جمهوری آذربایجان یک گروه ۷۰ نفری از نظامیان تازه نفس این کشور را به افغانستان فرستاده و گروه قبلی نظامیان خود را که ماموریتشان به پایان رسیده بود، برگردانده است.

بدین ترتیب شمار نظامیان جمهوری آذربایجان در افغانستان در قالب نیروی‌های ناتو از ۹۵ نفر به ۱۲۰ نفر از جمله شش افسر و دو پزشک نظامی رسید. 

بازداشت عامل سازماندهی حمله بر اماکن مذهبی در هرات

سخنگوی والی هرات گفت: فردی که قصد حملات بر مراکز دینی در هرات را داشت پس از بررسی‌های اطلاعاتی بازداشت شده است.

«جیلانی فرهاد» سخنگوی والی هرات در گفت‌وگو با خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس با اشاره به مبارزه جدی نیروهای امنیتی با حملات تروریستی در هرات و تامین امنیت بهتر گفت: فردی که با قصد طرح ریزی و حملات بر مساجد و اماکن مقدس مدتی به هرات آمده بود از سوی نیروهای امنیت ملی هرات پس از بررسی‌های اطلاعاتی بازداشت شد.

حمله به کاروان نظامیان ناتو در قندهار

کاروان نیروهای نظامی ناتو در شهرستان «دامان» ولایت قندهار هدف مین کنار جاده ای قرار گرفت که بر اثر آن یک نظامی رومانیایی زخمی شد.

به گزارش فارس، بر اساس گزارشات، کاروان نظامیان خارجی در حال گشت زنی در منطقه «حاجی ده» در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی قندهار بود که با مین کنار جاده‌ای برخورد کردند.

گفته می‌شود که بر اثر این انفجار یک خودروی نظامی ناتو منهدم شده و یک نظامی رومانیایی زخمی شده است.

شبکه حقانی طراح اصلی حملات اخیر کابل

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد که حملات انتحاری ماه‌ها و هفته‌های اخیر کابل که گروه داعش مسئولیت آنها را بر عهده گرفته،کار شبکه حقانی بوده است.

به گزارش فارس، وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد که حملات انتحاری ماه‌ها و هفته‌های اخیر کابل که گروه داعش مسئولیت آنها را بر عهده گرفته،کار شبکه حقانی بوده است چراکه نوعیت این حملات پرتلفات به کارهای شبکه حقانی شباهت دارد، چراکه داعش درهم کوبیده شده و توانایی عملیاتی در این مقیاس را ندارد.

شکارپرنده جاسوس توسط نیروهای امنیتی هرات

مقامات محلی ولایت هرات می‌گویند که یک پرنده‌ مجهز به جی‌پی‌اس، در شهرستان اوبه این ولایت توسط نیروهای امنیتی شکار شده است.

به گزارش فارس، «شیر آغا الکوزی»، فرماندۀ پلیس شهرستان اوبه هرات گفت که این پرنده از چند روز گذشته تاکنون، بر فراز پایگاه‌های امنیتی مستقر در این شهرستان به پرواز درآمده است.

گفته می‌شود که این پرنده با هدف جاسوسی به جی پی اس مجهز شده است.

کشته شدن بیش از ۱۳۰۰ غیرنظامی افغانستان در ۸ ماه گذشته

گروه دادخواهی برای حفاظت از افراد غیرنظامی، که متشکل از ۲۰ نهاد مدنی است، با انتشار گزارشی اعلام کرد که در هشت ماه گذشته، یک‌هزار و ۳۷۴ غیرنظامی افغان کشته و دوهزار و ۳۶۲ تن دیگر زخمی شده اند.

به گزارش فارس، «عزیزاحمد تسل»، عضو گروه دادخواهی برای حفاظت از افراد غیرنظامی(سی.پی.ای.جی) گفت: عمده‌ترین عوامل قربانی‌شدن غیرنظامیان، بمبارمان، حملات انتحاری، انفجار مین است.

بر اساس این گزارش، گروه داعش نسبت به سایر گروه‌های مخالف مسلح دولت افغانستان، بیشتر عامل تلفات غیرنظامیان بوده است که در نتیجۀ بمب‌گذاری‌ها و حملات انتحاری این گروه در شهر کابل، ۳۲۷ نفر کشته و ۹۲۴ نفر دیگر مجروح شده اند.

کشته شدن عضو شورای ولایتی هلمند بدست افراد ناشناس مسلح

مسئولان محلی ولایت هلمند اعلام کردند که افراد مسلح ناشناس مختار احمد، عضو شورای ولایتی این ولایت را صبح امروز با ضرب گلوله به قتل رسانده‌اند.

به گزارش فارس، «عبدالسلام افغان»، سخنگوی فرماندهی پلیس هلمند اعلام کرد که یک عضو شورای ولایتی این ولایت توسط افراد مسلح ناشناس کشته شده است.

به گفته افغان، احمد صبح امروز چهارشنبه، ۲۰ جدی در شهر لشکرگاه مرکز این ولایت به قتل رسیده است.

کشته شدن ۳۴ تروریست طی ۲۴ ساعت گذشته در ولایات مختلف افغانستان

با راه اندازی عملیات مشترک نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان در ولایات مختلف این کشور، ۳۴ تروریست از جمله ۷ تروریست پاکستانی کشته و ۲۰ تن دیگر زخمی شدند.

به گزارش فارس، وزارت دفاع ملی افغانستان اعلام کرد که در این عملیات مشترک که در ولایات ننگرهار، کنر، غزنی، لوگر، ارزگان، فراه هرات، نیمروز و فاریاب صورت گرفت، در نتیجه ۳۴ تروریست کشته شدند.

کشته شدن ۱۴ عضو طالبان در پکتیا

وزارت کشور افغانستان اعلام کرد که در نتیجه عملیات مشترک پاکسازی نیروهای پلیس امنیت و ارتش ملی این کشور در ولایت پکتیا، ۱۴ عضو طالبان کشته شدند.

به گزارش فارس، وزارت کشور افغانستان اعلام کرد که در عملیات مشترک نیروهای پلیس امنیت و اردوی ملی افغانستان با هدف سرکوب تروریست‌ها در بخش‌هایی از شهرستان زرمت ولایت پکتیا، ۱۴ عضو طالبان کشته و ۸ تن دیگر دیگر زخمی شدند.

انتهای پیام

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *